Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 13.05.2022     Aktualizacja: 17.05.2022

Politechnika Śląska nagrodzona podczas INTARG®2022

Złote i Srebrne Medale oraz Nagroda Platynowa Targów – to niektóre wyróżnienia, które otrzymali naukowcy Politechniki Śląskiej podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®2022. W tym roku odbyły się w dniach 11-12 maja w Katowicach.

Przedstawiamy listę nagrodzonych wynalazków:

1. Narzędzia do wytłaczania tworzyw sztucznych z innowacyjnymi powłokami o zwiększonej trwałości i wydajności produkcyjnej (autorzy: mgr inż. Wojciech Brzozowski, dr inż. Bartosz Witala, dr inż. Magdalena Letun-Łątka) – Złoty Medal, Nagroda Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej

2. Zintegrowana technologia dekontaminacji poliolefinowych materiałów odpadowych (autorzy: dr inż. Piotr Sakiewicz, dr hab. inż. Krzysztof Piotrowski prof. PŚ; dr inż. Józef Ober, dr hab. inż. Klaudiusz Golombek, prof. PŚ; mgr inż. Joanna Mścichecka, mgr inż. Mateusz Lis) – Nagroda Platynowa Targów

3. Bezzałogowa platforma latająca do dystrybuowania szczepionki w procesie doustnego szczepienia listów (autorzy: dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ; dr inż. Piotr Czekalski, dr inż. Jarosław Domin) – Złoty Medal, Międzynarodowa Nagroda „Prix Eiffel” Francuskiej Federacji Wynalazców

4. Bezprzewodowy system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji ludzi oraz monitorujący środowisko w kopalniach i budynkach (autorzy: prof. dr hab. inż. Andrzej Kwiecień, dr inż. Jarosław Flak, dr inż. Dariusz Caban, dr inż. Mirosław Skrzewski, dr inż. Piotr Stera) – Srebrny Medal

5. Symulator badawczy wysięgnikowego kombajnu chodnikowego (autorzy: dr hab. inż. Piotr Cheluszka, prof. PŚ; dr hab. inż. Eryk Remiorz, mgr inż. Grzegorz Głuszek) – Srebrny Medal

6. Sposób analizy i dostosowania parametrów ekonomicznych i użytkowych pojazdu elektrycznego użytkowanego w warunkach jazdy miejskiej (autor: dr inż. Paweł Fabiś) – Srebrny Medal

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie: Laureaci Intarg - XV MIĘDZYNARODOWE TARGI WYNALAZKÓW I INNOWACJI INTARG® 2022, 11-12 maja 2022r (haller.pl)

Targi INTARG® to międzynarodowe wydarzenie prezentujące i promujące wynalazki i innowacje. Poświęcone jest prezentacji potencjału oraz dorobku myśli technologicznej i nauki – wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu.

Politechnika Śląska była Partnerem Merytorycznym targów. Udział w wydarzeniu koordynowało Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, organizujące jednocześnie konferencję (będącą wydarzeniem towarzyszącym targów) pt. „Ochrona własności intelektualnej jako fundament synergii nauki z biznesem”.

Program wydarzenia obejmował m.in. konkurs z nagrodami i medalami, spotkania networkingowe, panele dyskusyjne poświęcone synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle.

W uroczystym otwarciu konferencji udział wzięli: Prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk oraz Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii PŚ dr inż. Magdalena Letun-Łątka. Wśród panelistów z ramienia Uczelni, którzy w ciągu dwóch dni wzięli udział w wielu eksperckich dyskusjach, znaleźli się także m.in. Dyrektor Centrum Zarządzania Projektami dr inż. Marcin Górski; Dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ; Rzecznik Patentowy CITT Magdalena Filipek-Marzec oraz dr inż. Bartosz Witala, dr inż. Paweł Fabiś, dr inż. Rafał Setlak, dr inż. Piotr Sakiewicz, dr inż. Mirosław Jemielniak, Andrzej Kowalik i Grzegorz Studziński.

Dodatkowo, nagrodzone w ubiegłym roku rozwiązania otrzymały dyplom Ministra Edukacji i Nauki za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków w 2021 roku na międzynarodowych targach wynalazczości: Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych (Grand Prix 2021 i Nagroda Platynowa), Nowa metoda otrzymywania kwasów karboksylowych (Złoty Medal 2021), Algorytm sterowania ruchem głowic urabiających kombajnu chodnikowego (Złoty Medal 2021).

INTARG2022: Dron do zadań specjalnych nagrodzony

INTARG2022: Symulator kombajnu ułatwi badania w górnictwie