Na zdjęciu widać w tle stoisko Politechniki Śląskiej na targach Intarg. Z przodu stoją nagrodzeni naukowcy.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 13.05.2022     Aktualizacja: 17.05.2022

Politechnika Śląska nagrodzona podczas INTARG®2022

Złote i Srebrne Medale oraz Nagroda Platynowa Targów – to niektóre wyróżnienia, które otrzymali naukowcy Politechniki Śląskiej podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®2022. W tym roku odbyły się w dniach 11-12 maja w Katowicach.

Przedstawiamy listę nagrodzonych wynalazków:

1. Narzędzia do wytłaczania tworzyw sztucznych z innowacyjnymi powłokami o zwiększonej trwałości i wydajności produkcyjnej (autorzy: mgr inż. Wojciech Brzozowski, dr inż. Bartosz Witala, dr inż. Magdalena Letun-Łątka) – Złoty Medal, Nagroda Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej

2. Zintegrowana technologia dekontaminacji poliolefinowych materiałów odpadowych (autorzy: dr inż. Piotr Sakiewicz, dr hab. inż. Krzysztof Piotrowski prof. PŚ; dr inż. Józef Ober, dr hab. inż. Klaudiusz Golombek, prof. PŚ; mgr inż. Joanna Mścichecka, mgr inż. Mateusz Lis) – Nagroda Platynowa Targów

3. Bezzałogowa platforma latająca do dystrybuowania szczepionki w procesie doustnego szczepienia listów (autorzy: dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ; dr inż. Piotr Czekalski, dr inż. Jarosław Domin) – Złoty Medal, Międzynarodowa Nagroda „Prix Eiffel” Francuskiej Federacji Wynalazców

4. Bezprzewodowy system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji ludzi oraz monitorujący środowisko w kopalniach i budynkach (autorzy: prof. dr hab. inż. Andrzej Kwiecień, dr inż. Jarosław Flak, dr inż. Dariusz Caban, dr inż. Mirosław Skrzewski, dr inż. Piotr Stera) – Srebrny Medal

5. Symulator badawczy wysięgnikowego kombajnu chodnikowego (autorzy: dr hab. inż. Piotr Cheluszka, prof. PŚ; dr hab. inż. Eryk Remiorz, mgr inż. Grzegorz Głuszek) – Srebrny Medal

6. Sposób analizy i dostosowania parametrów ekonomicznych i użytkowych pojazdu elektrycznego użytkowanego w warunkach jazdy miejskiej (autor: dr inż. Paweł Fabiś) – Srebrny Medal

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie: Laureaci Intarg - XV MIĘDZYNARODOWE TARGI WYNALAZKÓW I INNOWACJI INTARG® 2022, 11-12 maja 2022r (haller.pl)

Targi INTARG® to międzynarodowe wydarzenie prezentujące i promujące wynalazki i innowacje. Poświęcone jest prezentacji potencjału oraz dorobku myśli technologicznej i nauki – wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu.

Politechnika Śląska była Partnerem Merytorycznym targów. Udział w wydarzeniu koordynowało Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, organizujące jednocześnie konferencję (będącą wydarzeniem towarzyszącym targów) pt. „Ochrona własności intelektualnej jako fundament synergii nauki z biznesem”.

Program wydarzenia obejmował m.in. konkurs z nagrodami i medalami, spotkania networkingowe, panele dyskusyjne poświęcone synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle.

W uroczystym otwarciu konferencji udział wzięli: Prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk oraz Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii PŚ dr inż. Magdalena Letun-Łątka. Wśród panelistów z ramienia Uczelni, którzy w ciągu dwóch dni wzięli udział w wielu eksperckich dyskusjach, znaleźli się także m.in. Dyrektor Centrum Zarządzania Projektami dr inż. Marcin Górski; Dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ; Rzecznik Patentowy CITT Magdalena Filipek-Marzec oraz dr inż. Bartosz Witala, dr inż. Paweł Fabiś, dr inż. Rafał Setlak, dr inż. Piotr Sakiewicz, dr inż. Mirosław Jemielniak, Andrzej Kowalik i Grzegorz Studziński.

Dodatkowo, nagrodzone w ubiegłym roku rozwiązania otrzymały dyplom Ministra Edukacji i Nauki za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków w 2021 roku na międzynarodowych targach wynalazczości: Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych (Grand Prix 2021 i Nagroda Platynowa), Nowa metoda otrzymywania kwasów karboksylowych (Złoty Medal 2021), Algorytm sterowania ruchem głowic urabiających kombajnu chodnikowego (Złoty Medal 2021).

Na zdjęciu widać grono ludzi stojących na scenie przed telebimem.

INTARG2022: Dron do zadań specjalnych nagrodzony

INTARG2022: Symulator kombajnu ułatwi badania w górnictwie