Zdjęcie przedstawia osobę przemawiającą na mównicy przed publicznością.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 28.06.2022     Aktualizacja: 19.07.2022

Politechnika Śląska na Światowym Forum Miejskim

Do Katowic zjechali się ludzie z całego świata na najważniejsze globalne wydarzenie dotyczącego polityki, transformacji i rozwoju miast. W dniach 26-30 czerwca odbywa się tam Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum), organizowane przez ONZ-Habitat. Również Politechnika Śląska jest tam obecna.

– Światowe Forum Miejskie odbywa się co dwa lata i w tym roku zagościło w Katowicach. Myślę, że wszyscy mieszańcy Śląska się z tego faktu cieszą. Forum jest świetną okazją do przedyskutowania ważnych kwestii dotyczących rozwoju miast i realizacji celów zrównoważonego rozwoju (w tym bezpośrednio celu 11. – zrównoważone miasta i społeczności). Jednak tak naprawdę realizacja wszystkich 17 celów zrównoważonego rozwoju może pozytywnie wpłynąć na jakość życia w miastach. Obecnie już ponad połowa ludności świata mieszka w miastach (około 55%). Szacuje się, że do 2050 r. ich ilość wzrośnie do 75%. Potrzebne jest więc współdziałanie nie tylko instytucjonalne, ale cała społeczność globalna powinna wziąć cząstkę odpowiedzialności za planetę, poprzez zmiany indywidualnych zachowań, stylu życia, konsumpcji, by możliwa była wysoka jakość życia i osiągnięcie dobrostanu w zdrowym i czystym środowisku – powiedziała dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Zdjęcie przedstawia wnętrze centrum kongresowego z uczestnikami konferencji.

Na Światowym Forum Miejskim Politechnika Śląska, jako jedna z dziesięciu uczelni badawczych w kraju, prezentuje wybrane badania naukowe, realizowane  w sześciu priorytetowych obszarach badawczych i dzieli się dobrymi praktykami w zakresie edukacji ekologicznej i kształtowania świadomości ekologicznej.

Politechnika Śląska jest obecna m.in. w strefie nauki, współtworzonej przez największe uczelnie w regionie. Strefa ta mieści się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Jest to otwarta i dostępna przestrzeń refleksji, wymiany myśli i debat na temat budowania lepszej przyszłości w miastach. Organizowane tam są wykłady, warsztaty i pokazy.

Zdjęcie przedstawia scenę, a na niej kilku przemawiających.

- Przewidziane są dwie dyskusje panelowe zorganizowane przez Politechnikę Śląską we współpracy z DB Cargo Polska i Polską Izbą Ekologii oraz kilka wykładów dotyczących m.in zieleni w mieście, ochrony klimatu i środowiska, efektywności energetycznej, sztucznej inteligencji, technologii kognitywnych i otwartych innowacji. Dla słuchaczy udostępniony zostanie także symulator lokomotywy. W wirtualnej rzeczywistości można będzie się przekonać, w jaki sposób prowadzi się lokomotywę, jakie to jest uczucie, czy jest to trudna praca, jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych. Warto spróbować – zachęciła Aleksandra Kuzior.

Pierwszym wykładem naukowców Politechniki Śląskiej był ten pt. „Technologie kognitywne i sztuczna inteligencja w u(życiu)” – (dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ; dr Katarzyna Postrzednik-Lotko, dr Bartłomiej Knosala, dr inż. Józef Ober). Podczas wykładu przedstawione zostały możliwości wykorzystania technik kognitywnych w efektywnej komunikacji.

Zdjęcie przedstawia scenę, a na niej kilku przemawiających.

Pozostałe wykłady:

wtorek godz. 17–18 – „Czy zieleń korzystnie wpływa na człowieka?” – dr hab. inż. arch. Krzysztof Rostański, prof. PŚ

Prezentacja będzie oparta na przykładach terenów zieleni, które wspierają naturę i takich, które sztukę ogrodniczą sprowadzają do roli sztucznego środowiska.

wtorek godz. 18–19 – „Sztuczna inteligencja, Przemysł 4.0 i otwarte innowacje – kooperacja i koopetycja” – Politechnika Śląska we współpracy z DB Cargo Polska

Dyskusja na temat możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w różnych branżach z uwzględnieniem przemysłu 4.0 oraz możliwości kooperacji i koopetycji przy otwartych innowacjach. Udział w dyskusji wezmą: Marek Staszek – prezes DB Cargo Polska, Michał Batko – dyrektor zarządzania, produkcji i utrzymania taboru kolejowego DB Cargo Polska; dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ; dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ; dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ; dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ (moderator).

Dla zainteresowanych wirtualnym prowadzeniem lokomotywy dostępny będzie symulator udostępniony w strefie nauki 28 czerwca w godz. od 10.00–20.00.

środa godz. 16–17 – „Efektywność energetyczna a zmiany klimatu” – dr hab. Joanna Ferdyn-Grygierek, prof. PŚ

Podczas spotkania zostaną omówione takie zagadnienia jak: efektywność energetyczna, energooszczędny budynek, polityka państwa w zakresie redukcji emisji CO2 w kontekście zmian klimatu, przykłady możliwości wykorzystania chłodzenia pasywnego (free cooling), możliwości ograniczania zysków słonecznych, energetyczne i środowiskowe koszty życia budynku na przykładzie murowanego i drewnianego domu jednorodzinnego.

środa godz. 18–19 – „Niezwykły świat przyrody – niezwykły świat techniki” – Politechnika Śląska we współpracy z Polską Izbą Ekologii

Dyskusja panelowa połączona z pokazem technicznych rozwiązań służących ochronie środowiska. W dyskusji udział wezmą: dr Przemysław Jura (Polska Izba Ekologii), dr hab. inż. Roman Korab, prof. PŚ (Politechnika Śląska), dr hab. inż. Natalia Piotrowska (Politechnika Śląska), dr hab. inż. Waldemar Paszkowski (Politechnika Śląska), dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ (moderator).

Szczegółowy program wydarzeń w strefie nauki na stronie: https://us.edu.pl/event/swiatowe-forum-miejskie-2022/

Ponadto Politechnika Śląska będzie się promować w tzw. strefie kandydata, którą zaplanowano na wtorek 28 czerwca w godz. 10-18. Będzie tam można odwiedzić stoisko Uczelni i porozmawiać z jej przedstawicielami.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie