Studentki w politechnicznych bluzach
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 16.11.2022     Aktualizacja: 12.12.2022

Politechnika Śląska na Międzynarodowym Kongresie Jakości Kształcenia

W środę w Katowicach ruszył trzydniowy Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia, organizowany przez uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego „Katowice – Miasto Nauki”. To nowa inicjatywa podejmująca tematykę jakości kształcenia akademickiego.

W uroczystym otwarciu kongresu uczestniczył rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Prof. Mężyk podkreślił, że proces edukacji to jeden z głównych filarów systemu szkolnictwa wyższego – to jedna z jego misji, która powinna być realizowana z jak największą dbałością.

W obecnych czasach – dodał rektor – należy jednak brać pod uwagę szybko zmieniający się świat i dostosować się do niego. – Zmienia się otoczenie, w którym żyjemy, następuje rozwój technologiczny, postęp cywilizacyjny, zmienia się rynek pracy i będzie się zmieniał jeszcze szybciej. Musimy do tego przygotować naszych absolwentów poprzez ciekawe programy studiów ukierunkowujących, które dadzą im również tzw. kompetencje przyszłości, bazujące głównie na kompetencjach miękkich, na kreatywności, rozwoju indywidualnym i zdolności  uczenia się przez całe życie – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk.

Dodał, że stawia to nowe wyzwania nauczycielom akademickim i osobom opracowującym programy studiów. – Musimy zatem się zastanowić, w jaki sposób skutecznie to zrealizować, aby odbyło się to przede wszystkim z korzyścią dla naszych przyszłych absolwentów – podkreślił rektor.

Podsumowując, prof. Arkadiusz Mężyk wyraził nadzieje, by kwestia doskonalenia jakości kształcenia była nie tylko zbiorem biurokratycznych procedur, ale takim przewodnikiem prowadzącym do osiągnięcia tej doskonałości.

Kongres rozpoczął się w środę. Pierwszy dzień to wydarzenia organizowane przez poszczególne uczelnie – Politechnika Śląska zaprosiła w mury Wydziału Inżynierii Materiałowej w Katowicach. Tego dnia poruszane są przede wszystkim tematy związane ze wzmacnianiem kompetencji dydaktyków.

- Chcemy mówić o jakości kształcenia, czyli z jednej strony o tym, jak pozyskać dobrych studentów, a z drugiej strony, jak tych pozyskanych nie stracić – powiedział prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz.

Dodał, że rozwiązaniem jest indywidualizacja procesu kształcenia. – Kluczem jest nastawienie na studenta indywidualnego, a nie kształcenie wszystkich tak samo i w ten sam sposób – dodał prorektor.

Spotkanie rady ds. kształcenia

W pierwszy dzień kongresu w przestrzeni kampusu zaplanowano prezentacje i pokazy studenckich kół naukowych. W programie znalazło się również spotkanie Uczelnianej Rady ds. Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz spotkanie Rady Kształcenia.

Kolejny punkt to wykład dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki dr hab. Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej, prof. PŚ – na temat granicy między popularyzacją nauki a edukacją formalną.

Zaplanowano też otwarty panel dyskusyjny dotyczący zagadnienia Project/Problem Based Learning jako przykładu innowacyjnej formy kształcenia.

W czwartek wydarzenia odbyły się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w przestrzeni Muzeum Śląskiego. W programie znalazły się m.in. uroczysta inauguracja kongresu, wykłady, dyskusje i warsztaty. Tematyka tego dnia obejmuje kwestie akredytacji.

Ostatni, trzeci dzień poświęcony będzie międzynarodowym aspektom jakości kształcenia. Tego dnia odbędą się wykłady i dyskusje, większość w jęz. angielskim. 

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia odbywa się w formule hybrydowej – stacjonarnie w Katowicach oraz online. Większość wydarzeń ma charakter otwarty.

Dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej prof. Anna Chrobok przypomniała, że Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia jednoczy wszystkie śląskie uczelnie. – To możliwość do rozmowy i dyskusji o jakości kształcenia, jej poprawie i o nowoczesnych formach kształcenia – powiedziała.

Partnerzy:

  • Miasto Katowice
  • Województwo Śląskie
  • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
  • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
  • Muzeum Śląskie

Więcej informacji na stronie: http://iceq.pl/

Politechnika Śląska

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie