Start - Aktualności - Politechnika Śląska na Konferencji NAFSA 2025 w San Diego

Politechnika Śląska na Konferencji NAFSA 2025 w San Diego
W dniach 27–30 maja 2025 roku w San Diego w Kalifornii odbyła się prestiżowa, 77. edycja konferencji NAFSA Annual Conference & Expo – największego i najbardziej wpływowego wydarzenia na świecie poświęconego współpracy międzynarodowej w szkolnictwie wyższym. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad osiem tysięcy uczestników reprezentujących instytucje akademickie, agencje rządowe i organizacje z ponad stu krajów. W hali wystawienniczej swoją ofertę zaprezentowało niemal czterysta uczelni i instytucji działających w obszarze edukacji, badań naukowych i współpracy akademickiej.
"Purpose, Place, Partnership" – to hasło przewodnie wydarzenia, które symbolicznie podkreśla potrzebę budowania odpowiedzialnych, trwałych i zrównoważonych relacji międzynarodowych w edukacji.
Polska, dzięki inicjatywie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, była reprezentowana w ramach wspólnego stoiska "Study in Poland", na którym obecnych było 18 uczelni z całego kraju. Jedną z nich była Politechnika Śląska, która aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu, promując swój dorobek naukowy, ofertę dydaktyczną oraz potencjał współpracy badawczej.
Stoisko „Study in Poland” przyciągało uwagę przedstawicieli uczelni z USA, Europy, Azji i Ameryki Południowej, jak również instytucji rządowych, organizacji międzynarodowych oraz studentów i kandydatów zainteresowanych studiami w Polsce.
Politechnikę Śląską reprezentowała trzyosobowa delegacja złożona z pracowników Sekcji Wymiany Międzynarodowej: Ludwiny Żukowskiej – kierownika Sekcji Wymiany Międzynarodowej oraz Koordynator Uczelnianej Programu Erasmus+, Beaty Machuli i Katarzyny Czumak, wieloletnich pracowników SWM, które na co dzień zajmują się organizacją wymiany zagranicznej studentów i pracowników naszej Uczelni. Obecność Politechniki Śląskiej na wydarzeniu tej rangi była potwierdzeniem międzynarodowej pozycji Uczelni, a także okazją do zacieśnienia relacji z dotychczasowymi partnerami oraz nawiązania nowych, perspektywicznych kontaktów. Udało się zaprezentować aktualne projekty, jak również ofertę studiów prowadzonych w języku angielskim, programy podwójnych dyplomów, a także inicjatywy związane z internacjonalizacją badań i mobilnością kadry akademickiej oraz studentów.
W trakcie pobytu w Kalifornii delegacja Politechniki Śląskiej odbyła również szereg spotkań z przedstawicielami uczelni wyższych z regionu San Diego, w tym z przedstawicielami renomowanego University of California, San Diego (UCSD). Uczestnicy mieli okazję nie tylko zapoznać się z infrastrukturą badawczą i dydaktyczną tej prestiżowej uczelni w czasie zorganizowanej wycieczki po kampusie, ale również wziąć udział w inspirujących panelach wykładowych, poświęconych m.in. tematyce zrównoważonej mobilności akademickiej, nowym modelom kształcenia w erze postpandemicznej i współpracy uczelni z otoczeniem gospodarczym. Spotkania zainspirowały nas do dalszych działań, pozwoliły na wymianę dobrych praktyk i otwarcie nowych ścieżek współpracy bilateralnej.

Nie zabrakło także elementów bardziej nieformalnych, choć równie cennych z punktu widzenia poznania kultury akademickiej w Kalifornii. Delegacja naszej Uczelni miała okazję uczestniczyć w ceremonii wręczenia dyplomów absolwentom UCSD, która – jak przystało na amerykańską tradycję – była pełna wzruszeń. Wydarzeniem wyjątkowym, a zarazem nieco surrealistycznym dla europejskiego oka, była również tradycyjna „graduation beach session” – sesja fotograficzna absolwentów w togach i biretach na tle oceanu i zachodzącego słońca. Widok kilkudziesięciu młodych ludzi w galowych strojach akademickich pozujących z deskami surfingowymi był jednocześnie zabawny i piękny – stanowił niezwykłe połączenie akademickiej powagi i kalifornijskiej swobody.
Delegacja Politechniki Śląskiej przeprowadziła również liczne wywiady ze studentami UC San Diego, dzięki którym możliwe było zebranie informacji dotyczących ich oczekiwań wobec uczelni partnerskich, preferencji mobilności oraz zainteresowań kierunkami inżynierskimi i naukami ścisłymi. Te informacje zostaną wykorzystane w przygotowaniu kolejnych działań w zakresie promocji Uczelni za granicą oraz projektów współpracy z amerykańskimi uczelniami.
Autor: Beata Machula
Zdjęcia: Ludwina Żukowska, Beata Machula, Katarzyna Czumak