Start - Aktualności - Politechnika Śląska na imprezie lotniczej „Noce pod skrzydłami”

Politechnika Śląska na imprezie lotniczej „Noce pod skrzydłami”
Na gliwickim lotnisku odbyły się „Noce pod skrzydłami”. Podczas dwudniowej imprezy można było zobaczyć samoloty, pokazy akrobacji szybowcowych, skoków spadochronowych, nie zabrakło także atrakcji kulturalnych takich jak koncerty czy pokazy filmowe.
Na wydarzeniu obecna była Politechnika Śląska. Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej (CKKLC) prezentowało swój sprzęt lotniczy m.in samolot AT3, bezpilotowe statki powietrzne, czyli drony. Można było także porozmawiać z przyszłymi pilotami i mechanikami lotniczymi, którzy kształcą się na naszej Uczelni na specjalnościach: nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza.

- Warto przyjść na gliwickie lotnisko, ale przede wszystkim warto nawiązać z nami współpracę, podjąć studia i realizować swoje pasje z Politechniką Śląską. Oferta Uczelni w zakresie kształcenia lotniczego powiększa się. Rozbudowujemy w Gliwicach nasz ośrodek kształcenia pilotów, zakończyliśmy budowę pierwszego hangaru lotniczego, w tej chwili przystępujemy do kolejnej inwestycji. Mamy ośrodki certyfikowanego kształcenia pilotów, mechaników lotniczych, operatorów dronów, a także specjalistów od obsługi naziemnej. Cieszymy się, że Politechnika Śląska ma swój wkład w rozwój technologii lotniczej – powiedział obecny na wydarzeniu Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
Na imprezie „Noce pod skrzydłami” Politechnika prezentowała jeden ze swoich samolotów AT3, symulatory a także fotel pilota, w którym można usiąść i poczuć się jak prawdziwy lotnik. Obecni byli także nasi studenci - przyszli piloci i mechanicy lotniczy, którzy chętnie odpowiadali na pytania odwiedzających. – Ludzie podchodzą i pytają co trzeba zrobić, żeby zostać pilotem, mechanikiem lotniczym lub operatorem drona. (…) Na naszych stoiskach można także zapoznać się z pełną ofertą lotniczą Politechniki Śląskiej – mówi dr inż. Robert Wieszała z Katedry Transportu Lotniczego PŚ.

- Odpowiadamy na pytania jak wygląda studiowanie na naszym kierunku, jakie mamy praktyki, gdzie jest hangar Politechniki, jak wyglądają nasze warsztaty – mówił Michał Warda, który na PŚ studiuje mechanikę i eksploatację lotniczą.
Do studiowania kierunków lotniczych zachęcał także Błażej Orpel, który jest na specjalności nawigacja powietrzna. - Jeśli ktoś kocha lotnictwo, to studiowanie na Politechnice Śląskiej jest bardzo dobrym pomysłem. Ucząc się, robiąc inżynierkę, potem magisterkę można równocześnie zdobyć licencję pilota ATPL frozen, uprawniającą do pracy w liniach lotniczych. Więc można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – mówił Błażej.
- Studiowanie kierunków lotniczych na PŚ to także prestiż – dodaje jego koleżanka Sylwia Laskowska, która chce zostać mechanikiem lotniczym.

„Noce pod skrzydłami” to pierwsza tak duża impreza plenerowa w Gliwicach po przerwie spowodowanej pandemią. – To impreza z wielkim rozmachem, bardzo nas cieszy piękna pogoda i wspaniała frekwencja. Myślę, że atrakcji jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówił prezydent Gliwic Adam Neumann.
Współpraca Politechniki Śląskiej z miastem na gliwickim lotnisku rozwija się już od dłuższego czasu. Gliwice wybudowały i oddały do użytku profesjonalny, betonowy pas startowy dzięki czemu nasi piloci mogą korzystać z lotniska przez cały rok. Także Uczelnia realizuje tam swoje inwestycje. Już niedługo otwarty zostanie nowoczesny hangar na potrzeby kształcenia kadr lotniczych, kolejny powstanie do końca roku. Na lotnisku działa Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej, jednostka pozawydziałowa Politechniki Śląskiej. Tam szkoleni są piloci i mechanicy lotniczy.
- Wychodzimy z założenia, że technologie lotnicze i w ogóle lotnictwo to przyszłość. Warto, żeby nauka, przemysł i przedsiębiorczość rozwijały się w dyscyplinach, które związane są z lotnictwem i tutaj szereg takich aktywności się dzieje. Przyspieszenie nastąpiło po tym, jak miasto niespełna 2 lata temu wybudowało i oddało do użytku twardy, profesjonalny, betonowy pas startowy – dodaje prezydent Neumann.
Impreza na gliwickim lotnisku „Noce pod skrzydłami” odbyła się 14 i 15 maja 2022 roku.