Start - Aktualności - Politechnika Śląska na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice
Politechnika Śląska na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice
Ośma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki z udziałem Politechniki Śląskiej trwa! Za nami pierwszy dzień, który zakończył się podpisaniem przez JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marka Pawełczyka „Programu Naukowego dla Śląska” oraz nagrodami POP Science 2024 dla reprezentantów Politechniki Śląskiej.
W pierwszym dniu festiwalu w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego zebrały się tłumy mieszkańców regionu, którzy chcieli poszerzać swoją wiedzę i poznawać świat nauki. Wśród uczelni i instytucji, które prezentowały swój potencjał znalazła się także Politechnika Śląska.
- Staramy się rozwijać akademicki Śląsk. Współpracując od lat z innymi uczelniami m.in. podczas Śląskiego Festiwalu Nauki, chcemy pokazać, że to region dobry do studiowania, do rozwijania własnych pasji, a później kontynuowania kariery zawodowej tu, na Śląsku – powiedział JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.
W tym roku reprezentanci Politechniki Śląskiej prezentując potencjał naukowy uczelni, byli obecni m.in. w Strefie Technika (29 aktywności), Strefie Nauki Ścisłe (10 aktywności), Strefie Przyroda (5 aktywności) i Strefie Medycyna (4 aktywności), ale także w Strefie Kosmosu, Gamingu czy Sztucznej Inteligencji.
- W Strefie Technika jesteśmy bardzo aktywni, co wiąże się z tym, czym naukowo zajmujemy się w naszych murach. Wprowadzamy odwiedzających Festiwal w zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, drukiem 3D czy transportem przyszłości – mówił dr hab. inż. Rafał Setlak, prof. PŚ, koordynator Strefy Technika.
W sumie naszą Uczelnię reprezentowało blisko 100 pracowników, doktorantów i studentów.
- Prezentujemy szereg zagadnień od biotechnologii, transportu, automatyki po fizykę, słowem chwalimy się wszystkim co najlepsze w Politechnice Śląskiej, bo to najlepsza ku temu okazja - dodała prof. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektorka Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.
Warsztaty, prezentacje i stanowiska obsługiwane przez naszą reprezentację cieszyły się sporym zainteresowaniem. Mieszkańcy zadawali wiele pytań dotyczących instalacji wodorowych, ale też robili sobie zdjęcia z politechnicznym bolidem i dronem.
Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki Katowice był wyjątkowy, ponieważ podsumowano na nim rok obchodów Europejskiego Miasta Nauki, ale także podpisano Deklarację Miasta Nauki, która pozwoli na kontynuację działań śląskich uczelni z korzyścią dla rozwoju regionu.
Ważnym punktem pierwszego dnia Festiwalu było także podpisanie „Programu Naukowego dla Śląska”, który jest efektem wspólnych prac siedmiu uczelni publicznych z województwa śląskiego, należących do Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.
Głównym celem „Programu Naukowego dla Śląska” jest prowadzenie działalności badawczej, badawczo-rozwojowej i artystycznej na rzecz transformacji regionu. Wieloobszarowa transformacja Śląska będzie możliwa dzięki wykorzystaniu potencjału śląskich uczelni oraz ich infrastruktury badawczej.
Podpis pod dokumentem inicjującym powstanie Programu złożył Rektor Politechniki Śląskiej.
- Za tym projektem pójdzie prowadzenie badań naukowych we współpracy z innymi śląskimi uczelniami, na co potrzebne są pieniądze. „Program Naukowy dla Śląska” ma je zagwarantować. Środki, które uczelnie same przekażą na cele badawcze będą multiplikowane przez wsparcie udzielane z budżetu państwa. Prawdopodobnie instytucją, która będzie nas wspierała w rozdysponowaniu tych pieniędzy będzie Narodowe Centrum Nauki – wyjaśnił Rektor.
Program ma przyczynić się również do wzmocnienia współpracy środowiska naukowego z otoczeniem społeczno-gospodarczym i przemysłowym. Badania podejmowane w projekcie mają się przyczynić do poprawy jakości życia mieszkańców regionu, stworzenia bardziej sprzyjających warunków do życia i pracy oraz wspierania rozwoju gospodarczego.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu było wręczenie nagród POP Science 2024 osobom i inicjatywom związanym z popularyzacją nauki.
W kategorii „Audycja radiowa lub podcast” nagrodę otrzymał nasz podcast „Pogadajmy o nauce”, zaś w kategorii „Myśl lokalnie, działaj globalnie” wyróżnienie powędrowało do dr inż. Anny Byczek-Wyrostek.
Na zakończenie sobotniego dnia na Festiwalu uczestnicy wysłuchali koncertu muzyki filmowej kolektywu Jana Stokłosy.
fot. Tomasz Stokłosa