Na zdjęciu widzimy nowy samolot dwusilnikowy Tecnam stojący na gliwickim lotnisku
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 31.08.2022

Politechnika Śląska ma nowy samolot szkoleniowy

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej wzbogacił się o nowy dwusilnikowy samolot Tecnam. Warta ponad 3 miliony złotych maszyna będzie wykorzystywana w szkoleniu studentów nawigacji powietrznej oraz mechaniki i eksploatacji lotniczej PŚ.

Politechnika Śląska sukcesywnie rozbudowuje bazę dydaktyczną do szkolenia pilotów i mechaników. – Dzisiaj nasza flota wzbogaciła się o kolejny statek powietrzny – dwusilnikowy samolot Tecnam, który będzie przeznaczony do zaawansowanego szkolenia pilotów. Jest on wyposażony w pełną awionikę do lotów, również w trudnych warunkach. Dotąd te szkolenia musieliśmy zlecać na zewnątrz, teraz jesteśmy w stanie wykonywać je sami, na uczelni – powiedział prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz prorektor ds. ogólnych.

Na zdjęciu widzimy nowy samolot dwusilnikowy Tecnam lądujący na gliwickim lotnisku

Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju kształcących w specjalnościach nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza. – Szkolimy pilotów do poziomu licencji liniowej ATPL natomiast mechaników do poziomu licencji B1.1 - samoloty turbinowe. Zarówno jedna jak i druga licencja jest dzisiaj bardzo poszukiwana na rynku pracy. Potrzebni są zarówno zawodowi piloci liniowi jak i mechanicy lotniczy – powiedział dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej.

Dzięki nowej maszynie zwiększą się możliwości szkoleniowe ośrodka. – Do tej pory Uczelnia mogła samodzielnie realizować około 60 procent szkoleń, pozyskanie tego samolotu zwiększy naszą samodzielność szkoleniową do około 80 procent – ­dodał dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ.

nowysamolot5

Dotychczas Politechnika Śląska dysponowała samolotami jednosilnikowymi AT3. Nowy nabytek jest samolotem dwusilnikowym. –  W trakcie szkolenia lotniczego, konieczne jest posiadanie uprawnień na samoloty wielosilnikowe i ta maszyna będzie służyła do takich właśnie szkoleń. Również jej wyposażenie będzie pozwalało na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów, co jest bezpośrednim przygotowaniem do pracy w liniach lotniczych – mówiła Katarzyna Brzeska absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ.

Nowy samolot przyleciał do ośrodka lotniczego Politechniki Śląśkiej z Łodzi. Za sterami maszyny siedziała instruktor Zuzanna Dobrowolska. – Studenci będą mieli teraz możliwość nauczenia się pilotowania samolotu dwusilnikowego, robienia podejść „na instrumentach” na lotniska takie jak Łódź czy Katowice. Będą mogli przygotować się do latania w liniach lotniczych bądź na mniejszych lotach biznesowych – wyjaśnia Zuzanna Dobrowolska.

Na zdjęciu wadzimy instruktorkę pilotów stojącą na tle nowego samolotu

Z nowego nabytku cieszą się już studenci nawigacji powietrznej. –  Wcześniej byliśmy wysyłani do innych ośrodków szkoleniowych, które posiadały samoloty wielosilnikowe a teraz będziemy mieli własny, tutaj na miejscu – mówił Maciej Liszka student IV roku nawigacji powietrznej.

Baza Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej jest systematycznie rozbudowywana co daje ogromne możliwości w szkoleniu przyszłych pilotów i mechaników lotniczych. –  Szansa jaką daje Politechnika Śląska, jest niewątpliwie ogromna. Uczelnia jest jedną z nielicznych w Polsce i w ogóle na świecie, która daje takie możliwości. Baza, którą posiada Uczelnia jest przygotowana zgodnie z najwyższymi standardami i wszelkiego rodzaju normami co pozwala studentom na coraz to lepsze poznawanie tajników tego zawodu – dodaje Katarzyna Brzeska absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ, która w przyszłości chce zostać pilotem w liniach lotniczych na trasach transatlantyckich.

Nowy samolot szkoleniowy kosztował ponad 3 miliony złotych. Jego zakup w całości sfinansowała Uczelnia.