Politechnika Śląska
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 25.10.2022     Aktualizacja: 26.10.2022

Politechnika Śląska liderem w doktoratach wdrożeniowych

Politechnika Śląska jest liderem w doktoratach wdrożeniowych.
Z najnowszego raportu Sieci Badawczej Łukasiewicz wynika, że nasza Uczelnia – z ponad 270 doktoratami wdrożeniowymi – plasuje się na pierwszym miejscu (16% w skali kraju).

Na Politechnice Śląskiej doktoraty wdrożeniowe są realizowane niemal we wszystkich dyscyplinach naukowych i stanowią około 40% wszystkich doktoratów.

– W mojej ocenie to jeden z najbardziej udanych tego typu programów ministerialnych. Pozwala on na realną współpracę nauki z przemysłem. Korzystają na nim wszystkie strony: doktoranci, uczelnie i przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo uzyskuje prawa do wszelkich rozwiązań i patentów, które powstaną. Doktorant uzyska stopień naukowy doktora, a jednocześnie będzie miał już na swym koncie wdrożenia konkretnych rozwiązań technologicznych; ponadto doktorant otrzymuje stypendium. Z kolei korzyścią dla Politechniki Śląskiej jest to, że innowacyjne technologie powstają pod okiem promotorów z naszej Uczelni – powiedział dyrektor Szkoły Doktorów Politechniki Śląskiej prof. Tadeusz Wieczorek.

Na tak duże zainteresowanie tym programem na Politechnice Śląskiej wpływa również szerokie otoczenie społeczno-gospodarcze Uczelni. – W naszym regionie mamy dużą gęstość przemysłu i zakładów z branży innowacyjnych technologii, a nasi pracownicy naukowi chętnie i aktywnie współpracują z nimi – dodał prof. Wieczorek.

Obecnie Politechnika Śląska realizuje ponad 270 doktoratów wdrożeniowych. Program jest nowy, teraz trwa jego szósta edycja. Pierwsi doktoranci wdrożeniowi już obronili swoje prace doktorskie.

W pierwszych pięciu edycjach programu pozytywnie oceniono i zarekomendowano do realizacji 2293 projekty. Zestawiając to z liczbą wszystkich realizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat doktoratów wynika, że ponad 7% doktorantów w Polsce bierze udział w programie „Doktorat wdrożeniowy”. Dotychczas w programie udział wzięło 66 uczelni wyższych z 21 polskich miast. Przeważająca część doktoratów wdrożeniowych (63,7%) dotyczy nauk inżynieryjnych i technicznych.

Celem i założeniem programu doktoratów wdrożeniowych jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich. Program polega na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami, której efektem są wdrożenia technologiczne opracowane przez doktorantów.

Pełny raport tutaj: 01_LUKASIEWICZ_broszura_doktoraty_210x267.indd

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie