Start - Aktualności - Politechnika Śląska i Akademia Inżynierska w Polsce zacieśniły współpracę

Politechnika Śląska i Akademia Inżynierska w Polsce zacieśniły współpracę
IV Sympozjum Naukowe i 45. Zgromadzenie Ogólne Akademii Inżynierskiej w Polsce, które miały miejsce na Politechnice Śląskiej w dniach 3-4 lipca, obfitowały w wydarzenia podkreślające związek AIP z naszą Uczelnią. Została podpisana umowa o współpracy, w kampusie posadzono symboliczny dąb Gabriel, w szeregi AIP przyjęto nowych członków, a Akademia uhonorowała Politechnikę Śląską medalem im. Gabriela Narutowicza. Organizacja wybrała także nowego prezesa.
Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się od IV Sympozjum Naukowego, podczas którego zostały wygłoszone referaty poruszające aktualne zagadnienia naukowe.
– Tematy, którymi zajmuje się Akademia są związane z aktualną, bardzo różnorodną sytuacją geopolityczną i technologiczną. Mówiąc globalnie od zmian klimatycznych poprzez nowe technologie związane ze sztuczną inteligencją, jak i związane z tym, co dzieje się dzisiaj w kosmosie w nawiązaniu do naszego wspaniałego Polaka Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, to robotyka, automatyka i wkład polskiej myśli inżynierskiej w rozwój technologiczny – wyliczał prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej.
Misją Akademii Inżynierskiej w Polsce jest wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii i innowacji, transferu technologii do przemysłu, promocja polskiej myśli inżynierskiej w kraju i zagranicą. AIP podkreśla rolę inżynierów w rozwoju cywilizacyjnym.
– Trudno sobie wyobrazić rozwój cywilizacji bez inżynierów, na naszych barkach, zwłaszcza teraz, jest ogromna odpowiedzialność, ponieważ na całym świecie przeżywamy okres nazywany deindustrializacją – mówiła prof. dr hab. Inż. Natalia Sobczak, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. – Ze względu na trudną sytuację geopolityczną Polski, wysokie ceny energii, zakłady przemysłowe uciekają tam, gdzie jest taniej i bezpieczniej. Naszym celem jest zatrzymanie firm i wsparcie naszej, świetnie wykształconej młodej kadry inżynierskiej.

IV Sympozjum Naukowe zakończyło się uroczystym podpisaniem umowy o współpracy, sygnowanej przez prof. Marka Pawełczyka, Rektora Politechniki Śląskiej oraz prof. Jerzego Barglika, prezesa Akademii Inżynierskiej w Polsce.
– To jest pisemne potwierdzenie współpracy, która jest realizowana od lat, bardzo wielu pracowników naukowych Politechniki Śląskiej należy do Akademii – mówił prof. Barglik, prezes AIP, wieloletni pracownik naukowy i dydaktyk Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej. – Umowa nadaje także Politechnice Śląskiej status członka wspierającego Akademii, dotąd mieliśmy sześciu członków wspierających: Politechnikę Poznańską, Łódzką, Wrocławską, AGH oraz firmę Bisek Aerospace z Wrocławia – dodał prof. Barglik.
– Akademia Inżynierska w Polsce to bardzo dobrze zorganizowana, prestiżowa, renomowana organizacja zrzeszająca inżynierów, niezwykle aktywna, organizująca na co dzień szereg różnego rodzaju spotkań, seminariów. Wśród członków AIP są rektorzy, dziekani wydziałów z całego kraju, także osoby reprezentujące przemysł, środowisko gospodarcze czy środowisko samorządowe – mówił prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej. – Ja sam również mam zaszczyt być członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce, gdy nim zostawałem było to dla mnie olbrzymie wyróżnienie i niezwykle je cenię do dzisiaj.

Podczas piątkowego 45. Zgromadzenia Ogólnego Akademii Inżynierskiej w Polsce przyjęto w jej szeregi nowych członków, a co warto podkreślić, aby dołączyć do tego grona należy wykazać swoje wyróżniające się osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne i posiadać odpowiednie rekomendacje. Akademia doceniła także swoich członków przyznając wyróżnienia i medale im. Gabriela Narutowicza, inżyniera, pierwszego prezesa Akademii, pierwszego prezydenta Polski. Politechnika Śląska została uhonorowana takim wyróżnieniem.
– To nasz patron, przyznajemy nie tylko medale imienia Gabriela Narutowicza, ale także z mojej inicjatywy przy okazji ważnych spotkań sadzony jest dąb o imieniu Gabriel, już rosną takie trzy, a od dziś czwarty, posadzony w kampusie Politechniki Śląskiej upamiętniający także 80-lecie Uczelni – powiedział prof. Barglik.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk przyznał prof. Jerzemu Barglikowi medal 80-lecia Uczelni. Prof. Barglik pełnił funkcję prezesa Akademii Inżynierskiej w Polsce przez 2 kadencje, od 2019 r. Podczas 45. Zgromadzenia Ogólnego wybrano nowe władze - prezesem AIP został prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.
– Chemia łączy ludzi, a my z profesorem Barglikiem mamy do siebie chemię – żartował nowy prezes AIP. – Mój Wydział Technologii Chemicznej powstał po części dzięki trzem profesorom, którzy przyjechali z Gliwic ponad 55 lat temu. Moja kadencja to będzie konstruktywna ewolucja, już wcześniej byłem w Komitecie Wykonawczym, więc wiem, z czym wiąże się ten trudny etap rozwoju Akademii Inżynierskiej w Polsce. Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim za zaufanie i powierzenie mi kontynuacji tej misji, którą wypełniał prof. Barglik, któremu bardzo dziękuję, bo dzięki jego inicjatywie Akademia zyskała nowy splendor i wyróżnia się na tle innych organizacji – powiedział prof. Jesionowski, świeżo powołany prezes AIP.

Akademia inżynierska w Polsce to ponad stuletnia organizacja, która kontynuuje tradycje przedwojennej Akademii Nauk Technicznych założonej przez profesorów Politechniki Lwowskiej i Warszawskiej. Została reaktywowana już jako Akademia Inżynierska w Polsce w 1992 roku.
Zdjęcia: Maciej Mutwil, Jan Szady