uczestnicy spotkania
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.11.2024     Aktualizacja: 19.11.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Politechnika Śląska gospodarzem IV Konferencji sprawozdawczej IDUB

Z udziałem międzynarodowych ekspertów, władz Uczelni oraz przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na Politechnice Śląskiej trwa IV Konferencja Sprawozdawcza dla podmiotów uczestniczących w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Spotkanie jest okazją do podsumowania doczasowych działań jak i wymiany doświadczeń pomiędzy uczelniami biorącymi udział w tym projekcie.   

Program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) to konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym dziesięć wyłonionych uczelni - laureatów, w tym Politechnika Śląska, ma zagwarantowane w latach 2020–2026, coroczne, zwiększenie finansowania w wysokości 10%.

Celem inicjatywy IDUB jest podniesienie jakości działalności naukowej i kształcenia, a także zwiększenie międzynarodowego znaczenia uczelni. Jednym z kluczowych działań programu w zakresie podnoszenia jakości kształcenia jest angażowanie studentów w badania naukowe poprzez udział w projektach PBL (Project Based Learning) oraz realizację projektów studenckich kół naukowych.

konfernecja IDUB fot. Maciej Mutwil (49)

- Takiego programu w Polsce nigdy wcześniej nie było. Udział w nim to nie tylko dodatkowe środki finansowe, ale także prestiż dla Uczelni biorących w nim udział. To szansa na zwiększenie współpracy międzynarodowej, wzrost liczby zagranicznych studentów, zmiana kultury pracy. (…)  W ubiegłym roku około 2,5 tysiąca osób na Politechnice Śląskiej skorzystało z różnego rodzaju programów wsparcia. Są to zarówno naukowcy, jak i doktoranci oraz studenci. Także ten program działa bardzo motywująco i zachęca do podejmowania nowych wyzwań – powiedział Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.

IV Konferencja Sprawozdawcza dla podmiotów uczestniczących w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to okazja do wymiany doświadczeń i zaprezentowania swoich osiągnieć w ramach inicjatywy.

- Ta konferencja jest źródłem wiedzy o efektach realizacji tego programu, uczelnie prezentują swoje osiągnięcia i zmiany jakie dokonały się dzięki zainwestowaniu dodatkowych środków z budżetu państwa na rozwój szkolnictwa wyższego. W Ministerstwie ten program oceniamy bardzo pozytywnie i uważamy, że powinien być kontynuowany – powiedział Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Marek Gzik. 

„Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to szansa przed wszystkim dla młodych naukowców, którzy w ramach inicjatywy mogą ubiegać o granty czy wyjazdy naukowe.  - Życzyłbym sobie, aby takich programów na polskich uczelniach było jak najwięcej. W tym programie dostrzegamy ogromne korzyści. To poszerzenie horyzontów, możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia, nawiązywania współpracy także z podmiotami spoza Polski. Na bazie tego powstają interdyscyplinarne zespoły, więc jest to korzyść dla całej społeczności doktoranckiej - powiedział Wojciech Kiełbasiński, radca prawny i Rzecznik Praw Doktoranta Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

na zdjęciu prof. Marek Gzik

Konferencja organizowana jest przy wsparciu zagranicznych ekspertów, oceniających wnioski w konkursie IDUB, a także przeprowadzających ocenę śródokresową postępów we wdrażaniu założonych przez uczelnie planów rozwoju.

- Myślę, że ten pogram dla Politechniki Śląskiej jak i pozostałych uczelni biorących w nim udział to ogromna szansa na przyszłość – podkreślił prof. Lauritz Holm-Nielsen, koordynator międzynarodowych ekspertów.

Tegoroczna konferencja wzbogacona została o część warsztatową, skierowaną zarówno do beneficjentów programu IDUB, jak i uczelni uprawnionych do udziału w drugiej edycji konkursu. Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej. Więcej informacji na stronie: https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/politechnika-slaska-gospodarzem-iv-konferencji-sprawozdawczej-idub/.

na zdjęciu debata

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie