Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn z garniturach, patrzących się w obiektyw.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 07.07.2022     Aktualizacja: 08.07.2022

Politechnika Śląska będzie współpracować z Kolejami Śląskimi

Współpraca w zakresie kształcenia studentów, organizacja praktyk
i staży oraz realizacja prac badawczo-rozwojowych – m.in. takie możliwości daje porozumienie o współpracy Politechniki Śląskiej
z Kolejami Śląskimi, które podpisano w czwartek 7 lipca.

Sygnatariuszami byli: JMR Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz członkowie zarządu Kolei Śląskich: prezes zarządu Patryk Świrski i wiceprezes zarządu ds. finansowych Wojciech Pyka.  

W ocenie rektora prof. Arkadiusza Mężyka, korzyści z współpracy będą obopólne. Rektor podkreślił, że na praktyki czy staże mogą ubiegać się nie tylko studenci kierunku transport kolejowy, ale studenci większości kierunków prowadzonych na naszej Uczelni – od zarządzania po tak specjalistyczne jak np. automatyka, elektronika czy informatyka.

– Zatem z jednej strony to możliwość współpracy w zakresie kształcenia studentów, w realizacji prac magisterskich, doktorskich, realizacji prac zleconych. To również współpraca w zakresie promocji Politechniki Śląskiej, a także możliwość pozyskiwania wspólnych projektów badawczo-rozwojowych i doskonalenia rozwiązań, które są stosowane przez Koleje Śląskie. Tematów wynikających z bezpośredniej eksploatacji taboru kolejowego jest bardzo dużo i to ogromne pole do popisu dla naukowców Politechniki Śląskiej – powiedział rektor.

– Koleje Śląskie są firmą innowacyjną i zawsze szukają możliwości zwiększenia swej przewagi konkurencyjnej, również w zakresie wdrożeń prototypów czy prac nad własnymi patentami – powiedział prezes Kolei Śląskich Patryk Świrski. – W tym celu jest niezbędna współpraca ze środowiskiem naukowym m.in., by zapewnić opracowanie wspólnych rozwiązań, które finalnie przełożą się na udoskonalenie świadczonych usług. Na przykład poprzez optymalizację rozkładu jazdy na podstawie wyliczeń sztucznej inteligencji. Czekamy też na wybitnych absolwentów Politechniki Śląskiej, którzy, gdy do nas dołączą, umożliwią – w odpowiednim czasie – płynną zmianę pokoleniową i transfer bezcennej wiedzy praktyków - dodał. 

Planowana współpraca będzie obejmowała m.in. wykorzystanie uczelnianych zasobów informatycznych, prace nad wspólnymi audytami usprawniającymi wykorzystywane technologie kolejowe oraz projekty badawcze (prowadzone przez magistrantów) dot. socjologicznych i ekologicznych aspektów zbiorowego transportu publicznego.

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn w garniturach siedzących przy stole i podpisujących dokumenty.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie