Start - Aktualności - Podsumowanie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Podpisano Deklarację
Podsumowanie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Podpisano Deklarację
Obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 powoli się kończą. Nie kończy się jednak współpraca Uczelni Konsorcjum, które tę inicjatywę tworzyło. Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice podpisano Deklarację Miasta Nauki, która ma być potwierdzeniem kontynuowania wspólnych działań.
Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice podsumowano rok obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, który na 50 Tygodni połączył siły siedmiu publicznych ośrodków akademickich działających w województwie śląskim.
W trakcie 50 Tygodni Nauki zaprezentowano potencjał naukowo-badawczy wszystkich uczelni, organizowano wydarzenia we wszystkich jednostkach oraz współpracowano bez względu na dyscyplinę. Już wiadomo, że na tym się nie skończy i wspólne inicjatywy śląskich uczelni będą kontynuowane. Na potwierdzenie tego podczas Festiwalu podpisano Deklarację Miasta Nauki.
To dokument mający na celu zintegrowanie wszystkich Uczelni, ale także mieszkanek i mieszkańców województwa śląskiego we wspólnym celu. Jest nim zbudowanie przestrzeni do spotkań, rozmów i różnorodnych działań, których efektem będzie transformacja naszego regionu w jeszcze lepsze miejsce do życia.
Deklaracja zawiera siedem punktów, w których sygnatariusze deklarują, że nauka może i będzie miała wpływ na transformację.
W imieniu Politechniki Śląskiej dokument podpisał JM Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.
- Podpisanie tej deklaracji jest potwierdzeniem, że po roku intensywnej współpracy, uczelnie Konsorcjum się nie rozstają, wręcz przeciwnie, zacieśniamy współpracę i chcemy w dalszym ciągu rozwijać akademicki Śląsk – potwierdził Rektor, jednocześnie podkreślając, że rok współpracy śląskich uczelni przyniósł wiele korzyści.
- Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 było inicjatywą, która pozwoliła ustalić ramy współpracy, harmonogramy, osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania i to się sprawdziło. Teraz jesteśmy na takim etapie współpracy, że możemy pójść krok dalej i mając przetestowane te mechanizmy działania chcemy już myśleć o wspólnych badaniach naukowych, przedsięwzięciach i wspólnych celach dydaktycznych – dodał Rektor.
W praktyce oznacza to np. możliwość uruchamiania wspólnych kierunków studiów, tworzenia konsorcjów, które będą się starały o współfinansowanie ważnych projektów naukowo-badawczych. Wszystko to ma wpłynąć na transformację społeczną i gospodarczą regionu.
- Intensywna eksploatacja dóbr naturalnych zdewastowała środowisko i zdrowie wielu pokoleń mieszkańców Śląska. W trakcie obchodów EMNK 2024 powstało wiele pomysłów na to, jak zdiagnozować i naprawić zniszczenia, które pozostawił po sobie przemysł, oraz jak kontynuować ideę Miasta Nauki w przyszłości – czytamy w komunikacie zachęcającym do podpisania deklaracji. Oprócz oficjeli, podpis elektroniczny pod deklaracją może złożyć każdy.
Władze Politechniki Śląskiej nie mają wątpliwości, że kontynuacja współpracy śląskich uczelni poczyni wiele korzyści dla mieszkańców.
Podsumowanie obchodów Europejskiego Miasta Nauki to nie tylko deklaracja. Władze Politechniki Śląskiej nie mają wątpliwości, że bilans korzyści po tym roku jest ogromny.
- To był intensywny rok, nie nadążaliśmy z aktywnościami. To była doskonała okazja by zaprezentować potencjał Politechniki Śląskiej. Zarówno młodzi jak i starsi naukowcy prezentowali wyniki swoich badań, działalność, którą prowadzili nie tylko w ostatnim roku, ale od lat – mówiła prof. dr hab. inż. Bożena Skołud Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Śląskiej i dodała, że możliwość organizowania tak licznych wydarzeń popularyzujących naukę i pokazujących kierunki działalności Politechniki Śląskiej ma wpływ na zainteresowanie studiowaniem na Politechnice Śląskiej.
Do końca obchodów Europejskiego Miasta Nauki pozostało jeszcze kilka tygodni. Zapraszamy do udziału w ostatnich aktywnościach, jakie będą się odbywały podczas Tygodnia Materiałów. Kuratorami tego Tygodnia są naukowcy Politechniki Śląskiej.
fot. Tomasz Stokłosa