fot. Jan Szady-40
Od lewej: prof. dr hab. Maciej Nowak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Politechniki Śląskiej; dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ, kierownik projektu DEsire; dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ, Uniwersytet Śląski
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 27.09.2024     Aktualizacja: 22.10.2024

Platforma Transformacji Energetyki DEsire 

Współpraca na rzecz popularyzacji i pogłębiania wiedzy na temat różnych możliwych ścieżek dekarbonizacji, wypracowanie rozwiązań prawnych i technicznych związanych z procesami transformacji energetyki – to główne założenia Platformy Transformacji Energetyki DEsire, którą zainicjowała Politechnika Śląska.  

Platforma Transformacji Energetyki DEsire to jeden z efektów realizowanego w Politechnice Śląskiej projektu DEsire dotyczącego dekarbonizacji krajowego sektora energetycznego zgodnie z ideą transformacji Coal-to-Nuclear. Platforma ma charakter otwarty i jej ideą jest nawiązanie współpracy uczelni, instytucji badawczych oraz przemysłu. Porozumienie zostało uroczyście podpisane przez przedstawicieli władz trzech uczelni z regionu: dr. hab. inż. Marcina Stańka, prof. PŚ, Prorektora ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Politechniki Śląskiej; dr. hab. Mirosława Pawełczyka, prof. UŚ, reprezentującego Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. dr. hab. Macieja Nowaka, Prorektora ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.   

– To bardzo ważne, że takie porozumienie zostało podpisane, będziemy skupiać ze sobą bardzo różnych interesariuszy od uczelni, instytucji poprzez samorząd lokalny a także krajowy oraz przemysł. To pozwoli wypracować korzystniejsze rozwiązania w kierunku dekarbonizacji regionu i całego kraju, biorąc pod uwagę kwestie techniczne, prawne i ekonomiczne – powiedział dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Politechniki Śląskiej.  

Porozumienie pozwoli określić zasady długoterminowej współpracy w zakresie inicjowania i realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych i rozwojowych, a także działań zmierzających do wykreowania hubu naukowo-badawczego propagującego idee sprawiedliwej transformacji energetycznej. 

Projekt DEsire, w ramach którego powstała Platforma Transformacji Energetyki, jest realizowany we współpracy Politechniki Śląskiej z Energoprojektem-Katowice SA, Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej, Fundacją Instytut Sobieskiego oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska.  

fot. Jan Szady-11

– Jesteśmy już na końcowym etapie realizacji projektu, przygotowujemy plan dekarbonizacji, który Ministerstwo zobowiązało się wdrożyć – powiedział dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ, kierownik projektu DEsire. – Opracowujemy rekomendacje adresowane do urzędów administracji rządowej, samorządowej jak również instytucji zarządzających obiektami energetyki zawodowej i przemysłowej, co ma umożliwić przygotowanie projektów adekwatnych regulacji prawnych, tak by ten proces przebiegał w sposób zrównoważony ekonomicznie, społecznie i środowiskowo. Platforma Transformacji Energetyki DEsire będzie stymulować współpracę i zaangażowanie różnych podmiotów, by wspomóc osiągnięcie celów klimatycznych określonych przez Komisję Europejską.  

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki prowadzi kilka projektów związanych z transformacją energetyczną. Spotkanie w ramach seminarium projektu DEsire, które zgromadziło około 70 przedstawicieli z branży energetycznej, było także okazją do zaprezentowania założeń nowego projektu Net-Zero Poland zainicjowanego przez prof. dr hab. inż. Annę Skorek-Osikowską.  

fot. Jan Szady-32

– W ramach Net-Zero Poland będziemy opracowywać różne ścieżki dojścia do zerowej emisji netto w 2050 roku. To, co odróżnia nasze założenia od założeń będących podstawą przygotowania istniejących już opracowań, to bardzo duża szczegółowość modelu. Będziemy analizować rozwiązania na poziomie gmin i powiatów. Chcemy pokazać w sposób bardzo obiektywny, apolityczny i bez preferencji jakiejkolwiek technologii, ile transformacja energetyczna będzie kosztować. Uwzględnimy różne scenariusze, jak również koszty społeczne dotyczące na przykład wykorzystania gruntów, stanowisk pracy, czy też wpływu na zdrowie – wyjaśniała prof. Anna Skorek-Osikowska.  

Projekt Net-Zero Poland, którego liderem jest Politechnika Śląska, uzyskał finansowanie 2 milionów dolarów i będzie realizowany we współpracy z Princeton University w Stanach Zjednoczonych, jednej z najlepszych uczelni wyższych na świecie oraz Instytutem Energetyki - Państwowym Instytutem Badawczym.  

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie