pokaz akrobacji szybowcowych
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 02.06.2024     Aktualizacja: 03.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Piknik lotniczy na gliwickim lotnisku

Pokazy akrobacji szybowcowych, skoków spadochronowych oraz przeloty pokazowe samolotów – tak zakończył się Tydzień Latania na Politechnice Śląskiej. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Z udziałem wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, władz Politechniki Śląskiej, Miasta Gliwice, studentów oraz mieszkańców regionu, na gliwickim lotnisku odbył się Piknik Lotniczy. Impreza był zwieńczeniem Tygodnia Latania, jaki odbywał się na Politechnice Śląskiej od 27 maja do 2 czerwca. 

- Tydzień Latania, kończymy na gliwickim lotnisku, w miejscu, w którym realizujemy praktyczne kształcenie pilotów i mechaników lotniczych, a niedługo również kontrolerów ruchu lotniczego. Cieszy nas, że jest tutaj tak wielu pasjonatów lotnictwa, którzy mogą podziwiać pokazy lotnicze, zapoznać się z pięknymi tradycjami lotniczymi a także z ofertą kształcenia na naszej uczelni – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

- Myślę, że podczas Tygodnia Latania udało nam się pokazać, jak wygląda lotnictwo nie tylko na Politechnice Śląskiej, ale także w regionie – dodał prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.  

piknik lotniczy 3

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik, podkreślił, że takie wydarzenia jak Tydzień Latania pokazują, jak olbrzymi jest potencjał polskiej nauki. - Tydzień Latania to dobra okazja do zaprezentowania potencjału naukowego Śląska. Wydarzenie było bowiem jednym z 50. Tygodni Nauki, jakie odbywają się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – mówi wiceminister. Profesor Gzik podkreślił także wagę współpracy uczelni z biznesem i samorządem. - Współpraca na styku: nauka, samorząd i biznes ma dużą szansę napędzać gospodarkę naszego kraju – dodał.

- Dzisiejsze wydarzenie to kolejny przykład tego, że współpraca pomiędzy Miastem Gliwice a Politechniką Śląską ma ogromny potencjał – podkreśliła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. - Wszystkie inwestycje związane z lotnictwem a także wydarzenia jak to dzisiejsze, gdzie propagujemy lotnictwo, pokazują jak jest ona wartościowa. Dlatego chcemy ją rozwijać. Miasto powinno szczycić się Politechniką Śląską i korzystać z jej potencjału, zarówno dla rozwoju samej uczelni jak i miasta – dodała prezydent.

piknik lotniczy 4

Podczas pikniku, oprócz pokazów lotniczych czy akrobacji szybowcowych, uczestnicy mogli podziwiać samolot szkoleniowy Politechniki Śląskiej, zobaczyć pokaz prac na śmigłowcu, a nawet bolida skonstruowanego przez studentów uczelni. O swojej pasji opowiadali z kolei studenci kierunków lotniczych. -  Lotnictwo dla jednych jest pasją życia, dla innych sposobem na życie, a dla jeszcze innych, niespełnionym marzeniem. Tydzień Latania był doskonałą okazją do zaprezentowania stanu naszego lotnictwa w kontekście światowym, europejskim i regionalnym. Dzisiaj na lotnisku w Gliwicach widać to najlepiej. Były tu zarówno nasze nowe samoloty, jak i starsze modele, które latały kiedyś na niebie. Były wiatrakowce, pokazy skoczków spadochronowych, akrobacji szybowcowych a także pokaz prac wykonywanych na śmigłowcach – podsumował dr inż. Robert Wieszała z Katedry Transportu Lotniczego na Politechnice Śląskiej.

piknik lotniczy
slider z tekstem

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie