Podpisanie-porozumienia-klasa-politechniczno-lingwistyczna
Autor: Jadwiga Witek     Publikacja: 16.04.2021     Aktualizacja: 19.04.2021

Klasa patronacka o profilu politechniczno-lingwistycznym powstanie w I Liceum Ogólnokształcącym w Świętochłowicach dzięki współpracy z Politechniką Śląską

Otwarta głowa, chęć i marzenia – to zdaniem Jego Magnificencji Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka – predyspozycje, jakie powinni posiadać kandydaci do klasy o profilu politechniczno-lingwistycznym. Ta powstanie w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach. Wszystko za sprawą podpisanej w piątek 16 kwietnia 2021 r. umowy o współpracy pomiędzy szkołą, Miastem Świętochłowice i Politechniką Śląską.

Porozumienie z ramienia Uczelni podpisał Jego Magnificencja Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. Swój podpis złożył także prezydent Świętochłowic – Daniel Beger oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach – Mariusz Szeremeta.

Uczymy się, bazując na doświadczeniach Politechniki w prowadzeniu Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Na naszych dotychczasowych doświadczeniach również ze współpracy z innymi szkołami średnimi w regionie. Liczymy na to, że ta współpraca będzie bardzo szeroka. Chcielibyśmy zachęcić młodzież z regionu Świętochłowic do studiowania na Politechnice Śląskiej. Pokazać, że jest to dobre miejsce do studiowania i zainteresować nowymi technologiami. Popularyzować naukę, a jednocześnie pozyskiwać kandydatów na studia.

prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej

Pionierska klasa, która doczekała się już profesjonalnej sali do zajęć komputerowych, to odpowiedź na coraz większe zainteresowanie uczniów kierunkami technicznymi.

Od wielu lat przyglądamy się właśnie trendom, gdzie młodzież zaczyna wybierać kierunki techniczne. No i właśnie w tym roku postanowiliśmy, że wyjdziemy naprzeciwko i stworzymy właśnie taką klasę (…) Przedmioty będą typowe - tylko w rozszerzeniu. Będzie więcej zdecydowanie informatyki, matematyki i języka angielskiego, specjalistycznego, pod kątem informatycznym – mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach.

Mariusz Szeremeta, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach

Podpisanie-porozumienia-klasa-politechniczno-lingwistyczna2jpg

Oprócz nowej klasy, która rozpocznie naukę 1 września 2021 roku, Politechnika Śląska umożliwi uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach udział w wybranych zajęciach akademickich oraz wesprze nauczycieli szkoły w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ci będą mogli liczyć również na merytoryczne wparcie zajęć przez nauczycieli akademickich.
Ze współpracy skorzystają także studenci Politechniki Śląskiej, którzy w jej ramach będą mogli odbywać praktyki zawodowe w I Liceum Ogólnokształcącym.
Zadowolenia z podpisanego w piątek porozumienia nie kryje także Daniel Beger – prezydent Miasta Świętochłowice, które w jego ramach zdecydowało się zapewnić środki finansowe na na dodatkowe godziny zajęć patronackiej klasy.

Jeśli chcemy kształcić młodzież i chcemy, żeby ona kreowała przyszłość, to musi się kształcić na najlepszych uczelniach w kraju, a również w Europie. Taką uczelnią jest Politechnika Śląska. Stąd bardzo się cieszę, że porozumienie w sprawie utworzenia klasy o profilu politechniczno-lingwistycznym powstaje właśnie w jednej ze szkół średnich na terenie miasta.

Daniel Beger, prezydent Świętochłowic

Postanowienia umowy, zawartej pomiędzy Politechniką Śląską, Miastem Świętochłowice oraz I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach realizować będą Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Instytut Badań nad Edukacją i Komunikacją Politechniki Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie