Zdjęcie dwóch maturzystek ALO w Rybniku
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 09.07.2021

Pierwsi maturzyści ALO w Rybniku odebrali świadectwa dojrzałości

Pierwsi absolwenci ALO w Rybniku opuścili mury szkoły. Uroczystość wręczenia świadectw maturalnych uświetnili JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Prorektor prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i dyrektor CKU dr Zygmunt Łukaszczyk.

ALO w Rybniku, czyli szkoła pod patronatem Politechniki Śląskiej powstała w 2017 roku. Pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę rok później. – Pamiętam jak całkiem niedawno witałem was rozpoczynając pierwszy rok szkolny w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku. W tej chwili spotykamy się na uroczystości pożegnania, ale mam nadzieję, że nie żegnamy się na długo. Zapraszam Was gorąco na Politechnikę Śląską – powiedział na uroczystości JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

– Przede wszystkim chciałem podziękować Uczniom za zaufanie, którym nas obdarzyli 3 lata temu. To był rzeczywiście wielki eksperyment, szkoła średnia utworzona przez uczelnię, przez szkołę wyższą, nowy twór na rynku edukacyjnym regionu – mówił prof. Arkadiusz Mężyk.

Podczas uroczystości dyrektor szkoły Krzysztof Lazaj złożył podziękowania władzom Politechniki Śląskiej. – Starania, które Panowie czynicie dla rozwoju Liceów Akademickich i wszelkie inicjatywy z tym związane przyjmujemy z otwartym sercem i na takie inicjatywy czekamy. Mam nadzieję, że udział absolwentów ALO w szeregach przyszłych studentów Uczelni będzie jak największy – mówił dyrektor szkoły.

Na uroczystości wręczenia świadectw maturalnych obecny był także Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego dr Zygmunt Łukaszczyk.  – Pamiętam jak JM Rektor powiedział do mnie – to nie jest szkoła dla elit, ale szkoła kształcąca elity – i to hasło panie Rektorze jest tu zapisane. Miałem tę satysfakcję prowadzić tutaj zajęcia z Uczniami, którzy są wspaniałymi ludźmi. Trzeba wierzyć w młodzież, ja w nią wierzę – mówił dr Zygmunt Łukaszczyk.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera życzył uczniom, aby w przyszłości podejmowali dobre decyzje i nie zapominali o Politechnice Śląskiej. – Życzę Wam abyście zawsze mieli w sercu Politechnikę Śląską, bo tutaj zaczynaliście. Myślę, że wielu z was będzie z tą Uczelnią związanych w przyszłości, najpierw jako studenci potem być może wykładowcy. Na pewno jako ci którzy Politechnikę, ale też miasto mają w sercu – mówił Prezydent Rybnika.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rybniku w tym roku kończyło 48 uczniów. Kształcili się w dwóch klasach, jedna była o profilu politechnicznym, druga architektonicznym. Warto dodać, że ALO funkcjonuje także w Gliwicach.

Zadaniem Akademickich Liceów Ogólnokształcących jest stworzenie uczniom optymalnych warunków umożliwiających realizację zajęć dydaktycznych, zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych w oparciu o szeroką infrastrukturę Politechniki Śląskiej.