DSC_0047
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 18.06.2024

Piękno w architekturze

Na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Katowicach odbył się wernisaż wystawy prof. dr. hab. inż. arch. Adama Lisika, zatytułowanej „Piękno w architekturze”. Zwiedzający mogą zobaczyć kilkadziesiąt prac zaprezentowanych w związku z 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Gliwicach.

25 lat temu w Gliwicach w trakcie pielgrzymki Jana Pawła II zbudowano imponujących rozmiarów ołtarz, który został zaprojektowany właśnie przez prof. Adama Lisika. Myślą przewodnią przyjętej koncepcji architektonicznej Ołtarza Papieskiego w Gliwicach stał się motyw stworzenia człowieka, przedstawiony przez Michała Anioła na fresku sklepiennym w kaplicy Sykstyńskiej.

DSC_0022

- To była dla mnie wtedy bardzo ważna chwila. Projekt został wyłoniony w drodze konkursu. Do dziś zachowałem szkice projektu – mówi prof. Adam Lisik. - Tytuł wystawy zobowiązuje, dlatego chciałem zaprezentować to, co mam najlepsze – projekty obiektów sakralnych, małych domów mieszkalnych i mostów. Problematyka architektury sakralnej jest pasjonującym, jednak niełatwym wyzwaniem projektowym, bo dotyczącym metaforycznego wyrażania treści ideowych w strukturze architektonicznej.

Prof. Adam Lisik to wybitny twórca śląskiej architektury sakralnej, autor kilkudziesięciu obiektów sakralnych. To także twórca Śląskiej Szkoły Architektury Energooszczędnej. Na wernisażu pojawiło się wielu zaproszonych gości, a także studentów wydziału.

DSC_0077

- Choć to emerytowany profesor Politechniki Śląskiej, jest nadal aktywny zawodowo i prowadzi na naszym wydziale także wykłady. Ma świetne przemówienia i porady projektowe - tłumaczy dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ, dziekan Wydziału Architektury. - Zaprojektował i zrealizował kilkadziesiąt kościołów. To wybitny twórca. Ma swój styl. Ze względu na szacunek do dorobku profesora Lisika, chcieliśmy - przy okazji rocznicy pobytu Jana Pawła II w Gliwicach - przypomnieć jego twórczość. Ponadto zainaugurowaliśmy już piątą galerię Wydziału Architektury. Zapraszamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia.

Wystawę można zobaczyć bezpłatnie do 30 czerwca 2024 r. na parterze budynku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Katowicach przy ulicy Krasińskiego 8.

DSC_0034

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie