AF6A7680
Autor: Martin Huć     Publikacja: 09.04.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Pamiętajmy o Ziemi przez cały rok

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej zorganizował wyjątkowe wydarzenie - Zwiastun Dnia Ziemi 2025 połączony z dniem otwartym wydziału. Było warto, bo frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów, a młodzież aktywnie uczestniczyła w zaproponowanych atrakcjach.

Choć Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia, organizatorzy wydarzenia celowo chcieli wyprzedzić ten termin. Dlaczego? Ponieważ przyszłość Ziemi zależy od szybkiego podejmowania działań. Nie możemy czekać na symboliczne daty – musimy działać teraz, kreować innowacyjne rozwiązania i wdrażać technologie, które będą chronić nasze środowisko dla przyszłych pokoleń. Zwiastun Dnia Ziemi to forma przypomnienia, że każdy dzień jest dobrym dniem, by działać na rzecz naszej planety.

- Pomysł zrodził się na naszym Wydziale z przekonania, że zmiana zaczyna się od edukacji, inspiracji i wspólnego zaangażowania. Łącząc Zwiastun Dnia Ziemi z Dniem Otwartym Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której przede wszystkim uczniowie szkół średnich będą mieli okazję do poznania najnowszych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska oraz perspektyw studiowania na naszym Wydziale – tłumaczy dr hab. inż. Ewa Brągoszewska, prof. PŚ, przewodnicząca komitetu organizacyjnego wydarzenia.

AF6A7580

- Nasz Wydział łączy tematykę i cele związane z czterema żywiołami – powietrze, wodę, ziemię i ogień. Realizujemy to na co dzień w naszej ofercie badawczej poprzez projekty, jak i dydaktycznej przez kierunki studiów, które prowadzimy. Dlatego przygotowaliśmy dla uczestników dwanaście aktywności łączących w sobie te cztery żywioły - tłumaczy Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Mariusz Dudziak. – W tym wydarzeniu zadebiutowały także cztery nowe symbole-maskotki Wydziału związane właśnie z wymienionymi żywiołami.

Tematyka oraz formuła zaproponowana przez organizatorów niezwykle zainteresowała młodzież szkół średnich, która wypełniła aulę na otwarciu, a później z entuzjazmem uczestniczyła w dwunastu przygotowanych aktywnościach, które prowadzili zarówno naukowcy, jak i studenci Wydziału.

- Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Zapisało się ponad 400 osób, dlatego ceremonię otwarcia musieliśmy podzielić na dwie części. Przygotowaliśmy dla nich dwanaście różnorodnych atrakcji. Uczniowie mogli zwiedzić laboratoria, poznać to, czym się na co dzień zajmujemy, porozmawiać z naukowcami i studentami, dowiedzieć się więcej na temat zagadnień, które dla przyszłości naszej cywilizacji wydają się być kluczowe - opowiada Prodziekan ds. Infrastruktury i Organizacji prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń.

AF6A7589

Uczestnicy wzięli udział w wykładach oraz pokazach, m.in. takich jak „Konopie – zielona ekologia, „Zero Waste: Inteligentne podejście do odpadów”, czy „Złap bakcyla” przygotowany przez koło naukowe SKN The Air Quality Team.

- Prowadziliśmy warsztaty związane z mikrobiologią powietrza. Przeprowadziliśmy z uczestnikami między innymi eksperyment na skuteczność maseczek ochronnych, a także pomiar za pomocą impaktora sześciostopniowego Andersena - tłumaczy Natalia Patoń z SKN The Air Quality Team.

AF6A7701

Uczniowie aktywnie włączali się w doświadczenia zaproponowane przez naukowców, a także mieli mnóstwo pytań związanych ze studiowaniem.

- To najlepsza forma poznania Uczelni. Tematyka wykładów i pokazów była bardzo ciekawa i ważna dla nas młodych. Mogliśmy doświadczyć i zająć się choć przez chwilę tym, czym na co dzień zajmują się naukowcy - mówi Piotr Opała z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Z całego serca dziękuję wszystkim osobom, które z ogromnym zaangażowaniem i energią współtworzyły to wydarzenie – w szczególności prowadzącym aktywności, pracownikom, studentom i doktorantom naszego Wydziału. Ich entuzjazm, kreatywność i pasja do nauki sprawiły, że wydarzenie to stało się nie tylko edukacyjnym, ale również wyjątkowo inspirującym doświadczeniem - mówi prof. Ewa Brągoszewska.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie