LabOpenDays 2024
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 14.03.2024     Aktualizacja: 11.04.2024
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Politechnika Śląska zaprasza ma zwiedzanie laboratoriów i pracowni. Druga edycja LabOpenDays 2024

Chcesz naprawdę poznać Politechnikę Śląską? Spotkać się z naukowcami i dowiedzieć się, na czym polega ich praca badawcza? Porozmawiać ze studentami i przekonać się, że na Politechnice Śląskiej warto studiować? Przyjdź na LabOpenDays 2024 – 11 i 12 kwietnia otwieramy laboratoria na wszystkich wydziałach Uczelni.

LabOpenDays 2024 szczegółowy program LabOpenDays 2024 Pobierz

Przez dwa dni, 11 i 12 kwietnia będzie można zwiedzić najciekawsze laboratoria, w których naukowcy prowadzą badania, a studenci odbywają zajęcia. To wyjątkowa okazja, by zadać im wszelkie pytania dotyczące ich prac badawczych, innowacyjnych projektów, rozwoju nauki i technologii i naprawdę z bliska przyjrzeć się naszej Uczelni. Politechnika Śląska, jedna z dziesięciu w Polsce uczelnia badawcza, dysponuje nowoczesną bazą laboratoryjną i światowej klasy sprzętem.

Chętni będą mogli zwiedzić wydziały Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Katowicach i w Zabrzu oraz poznać ich ofertę edukacyjną. Wykładowcy opowiedzą o prowadzonych kierunkach studiów, jakie są możliwe ścieżki kariery naukowej i zawodowej po ich ukończeniu. Z kolei studenci przybliżą na czym polega studiowanie na Politechnice Śląskiej.

Zapraszamy serdecznie młodzież ze szkół średnich, osoby zainteresowane podjęciem studiów na Politechnice Śląskiej oraz wszystkich chętnych! Czeka na Was mnóstwo atrakcyjnych warsztatów i prezentacji.

bratkowski-ehtic-8823

Informacje na temat LabOpenDays 2024 są dostępne również na profilu FB Politechniki Śląskiej oraz w linkach do wydziałów poniżej.

11 kwietnia – czwartek

  • Wydział Inżynierii Biomedycznej zaprasza miłośników dreszczowców do kampusu w Zabrzu na wykład “Hemostaza”, który przyprawi Was o gęsią skórkę. Będziecie mogli sprawdzić się w roli chirurga, poznać narzędzia używane w salach operacyjnych i dowiedzieć się jak inżynier biomedyczny może wspierać lekarzy. Chętni zajrzą owadom w oczy z pomocą mikroskopu elektronowego, pokażemy Wam także jak łączyć naukę z dobrą zabawą na warsztatach VR.
  • Instytut Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktyczne zaprasza do odwiedzenia Laboratorium Datowania Luminescencyjnego oraz Datowania Radiowęglowego i Spektometrii Mas, w których dowiecie się w jaki sposób naukowcy określają wiek różnych obiektów. Poznacie zasady działania mikroskopu sił atomowych oraz przyjrzycie się naprawdę z bliska nanomateriałom.
  • Wydział Inżynierii Materiałowej zaprasza do Przestrzeni Innowacji i Kreatywności w kampusie w Katowicach, gdzie studenci mogą realizować swoje pasje. Dowiecie się jakie możliwości rozwoju stwarza wydział i ruszycie na zwiedzanie laboratoriów, w których naukowcy odkryją przed Wami tajemnice różnych materiałów.
  • Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki pokaże Wam stanowisko do badania odnawialnych źródeł energii, gdzie będziecie mogli zdiagnozować pracę układu pompy ciepła i kolektora słonecznego. Dowiecie się, jak mierzy się zanieczyszczenia powietrza oraz jak wytwarza się wodór w procesie elektrolizy wody. Dowiecie się do czego służy naukowcom chromatograf, a pod mikroskopem zobaczycie mikroplastik.
  • Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej zaprezentuje Wam nowoczesne technologie pomiarowe stosowanych w geodezji, czyli tachimetry, niwelatory kodowe, odbiorniki GNSS, skanery laserowe i drony. Chętni będą mogli zwiedzić Laboratorium robotyki oraz Halę maszyn, Laboratorium automatyki i robotyki przemysłowej, a także sprawdzić jakie skarby posiada Muzeum Geologii Złóż.
IMG_5292

12 kwietnia – piątek

  • Wydział Automatyki Elektroniki i Informatyki w Gliwicach pokaże laboratoria, w których naukowcy zajmują się m.in. projektowaniem systemów cyfrowych i mikroprocesorowych, sterowników PLC czy dronów. Swoje drzwi otworzy również Centrum Biotechnologii i Laboratorium sieci 4G i 5G, będzie można wziąć udział w warsztatach i posłuchać wykładu „Jakich umiejętności potrzebuje dziś rynek pracy w obszarze wysokich technologii”. Wykład, przygotowany we współpracy z firmą Intel Polska, będzie wygłoszony także w kampusie w Katowicach, gdzie Wydział Automatyki Elektroniki i Informatyki zorganizował warsztaty z Design Thinking oraz zwiedzanie laboratorium informatycznego.
  • Wydział Budownictwa zaprasza na warsztaty “Z kamerą termowizyjną za pan brat”, podczas których przekonacie się czy niewidzialne może stać się widzialne, którędy ciepło ucieka” i czy można je zobaczyć. Dowiecie się, jak działa kamera termowizyjna i w jaki sposób pozwala na rozwiązanie wielu problemów, które mogą wyniknąć w trakcie użytkowania nieruchomości. 
  • Wydział Chemiczny czeka na Was w Centrum Nowych Technologii, gdzie studenci przeprowadzą fascynujące pokazy chemiczne oraz wysłuchacie wykładu "O sztuce łączenia neuronów - czyli jak naprawić mózg?". Chętni przygotują kosmetyki naturalne podczas warsztatów albo dowiedzą się jak z cytryny można otrzymać butelkę plastikową, jakie są tajniki galwanotechniki oraz jak produkuje się materiały budowlane.
  • Wydział Elektryczny pokaże Wam laboratoria, w których prowadzone są badania nad zastosowaniem nadprzewodników, projektowaniem układów elektronicznych oraz mikroprocesorowych. Poznacie zasady działania silników elektrycznych, będziecie mogli sterować robotem, sprawdzicie, jak działa system automatyki budynkowej i co to są technologie wysokich napięć, zapowiada się elektryzująco!
  • Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki zaprasza Was na zwiedzanie Laboratorium Analiz Fizykochemicznych, gdzie naukowcy wykonują analizy i doświadczenia na odpadach, paliwach i biomasie. Z kolei w Laboratorium Chromatograficznym zobaczycie, jak pobiera się próby powietrza i oznacza związki organiczne metodą chromatografii gazowej.
  • Wydział Matematyki Stosowanej zaprasza do Laboratorium Komputerowego, gdzie zobaczycie prezentację “Historia pewnego wzoru”. Chętni będą mogli wysłuchać wykładu popularnonaukowego "Kilka prostych pytań - o problemach otwartych w matematyce". Będą na Was czekać naukowcy, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.
  • Wydział Mechaniczny Technologiczny otwiera swoje nowoczesne laboratoria – naukowcy m.in. wyjaśnią Wam na czym polega Przemysł 4.0, zbadają z Wami wytrzymałość materiałów, pokażą, jak się spawa wirtualnie, zaprezentują technologie laserowe i wyjaśnią na czym polega inżynieria odwrotna.
  • Wydział Organizacji i Zarządzania zaprasza na warsztaty, podczas których zaznajomicie się z wirtualną rzeczywistością, zrelaksujecie się w wirtualnym świecie, weźmiecie udział w rozgrywce czy poznać bliżej układ słoneczny i budowę robota. Czekają na Was otwarte laboratoria: Badania Zagrożeń w Środowisku Pracy, Bezpieczeństwa Pracy i Ergonomii, Analityki Biznesowej, Kreatywnego Myślenia, Symulacji Procesów Logistycznych oraz Pracownia Autoprezentacji i Marketingu.
  • Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej zaprasza do kampusu w Katowicach, gdzie podczas warsztatów będziecie mogli sprawdzić swoje umiejętności prowadzenia pociągu na symulatorze, zaprogramujecie roboty z Chatem GPT, wytworzycie wodór i zamienicie do na ruch pojazdu, poznacie druk 3D. Naukowcy zaprezentują Wam hamownię podwoziową, nowoczesne systemy prowadzenia ruchu kolejowego, analizator ruchu drogowego i pracownię aerodynamiki lotniczej.

Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji z ubiegłorocznej edycji imprezy. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie