uczestnicy wydarzenia w otwartym laboratorium
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 08.12.2022

Otwarcie nowoczesnego laboratorium do badań metodą radiowęglową

Instytut Fizyki - Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej wzbogacił się o supernowoczesne laboratorium – Centrum Metod Izotopowych CEMIZ. Stosowana w laboratorium metoda badawcza umożliwia m.in. dokładną weryfikację obecności biokomponentów w paliwach czy tworzywach sztucznych.

Kierownik laboratorium dr hab. inż. Natalia Piotrowska, prof. PŚ przyznała, że posiadanie takiej aparatury umożliwia realizowanie nowych badań i ambitnych projektów. – Wcześniej koncentrowaliśmy się głównie na wykonywaniu datowania różnych obiektów, oznaczeniu ich wieku. Z czasem rozszerzyliśmy to spektrum badań o określanie zawartości biowęgla przy pomocy metody radiowęglowej. Takie prace obecnie realizujemy. Teraz planujemy rozpocząć m.in. badania nad obiegiem węgla w glebach. Tematów na pewno nam nie zabraknie – powiedziała Natalia Piotrowska.

uczestnicy wydarzenia w nowym laboratorium

W ocenie dyrektora Instytutu Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznego dra hab. inż. Adama Michczyńskiego, prof. PŚ, nowa aparatura daje możliwości pomiarowe na światowym poziomie. – W ostatnich latach musieliśmy zlecać te badania na zewnątrz, teraz możemy je realizować u siebie – nie tylko na potrzeby naukowe, ale i komercyjne. Do tej pory nasze badania komercyjne związane były głównie ze zleceniami z innych instytucji naukowych, a teraz możemy pójść krok dalej, ponieważ mamy jedyne narzędzie, które pozwala weryfikować biokomponenty w biopaliwach. Jest to niezbędne w kontroli ich jakości. Jesteśmy w stanie sprawdzać, czy te biokomponenty rzeczywiście są obecne w tym biopaliwie, co deklaruje producent – wyjaśnił Adam Michczyński.

Obecny na wydarzeniu prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz podkreślił, że powstanie i działalność Centrum Metod Izotopowych wpisuje się zarówno w Strategię rozwoju Politechniki Śląskiej, jak i realizację ambitnych celów zrównoważonego rozwoju ONZ, poprzez wpływ na zrównoważoną produkcję i konsumpcję.

- Centrum wyposażone w najnowocześniejszą na świecie infrastrukturę badawczą umożliwi prowadzenie najwyższej jakości badań naukowych w ramach współpracy wewnętrznej oraz z otoczeniem zewnętrznym uczelni, szeroką współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz rozszerzenie pakietu działań usługowych Politechniki Śląskiej – powiedział prof. Wojciech Szkliniarz.

Otwarcie Centrum jest zwieńczeniem projektu realizowanego przez Zakład Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska Instytutu Fizyki-CND, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt nowego laboratorium to ponad 7 mln zł.

Otwarcie Centrum było połączone z VII Warsztatami Metod Datowania im. Profesora Mieczysława F. Pazdura. Ich uczestnicy zapoznają się z podstawami metody radiowęglowej i jej najnowszymi zastosowaniami.

Centrum Metod Izotopowych CEMIZ znajduje się na parterze Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Szerszy artykuł opublikujemy w styczniowym numerze Biuletynu Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie