Na zdjęciu widać ludzi siedzących za stołami z komputerami; ludzie biorą udział w jakimś spotkaniu.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 19.05.2022     Aktualizacja: 20.05.2022

Ostatnie sesje robocze na EURECA-PRO Review Week

Budowanie strategii wspólnych cyfrowych platform edukacyjnych Uniwersytetu Europejskiego i określenie wspólnych działań w obszarze innowacji – m.in. takie zagadnienia podejmowane były w czwartek podczas ostatnich sesji roboczych najważniejszych organów EURECA-PRO. Na Politechnice Śląskiej dobiega końca EURECA-PRO Review Week.

– Dzisiaj od rana odbywały się ostatnie robocze sesje najważniejszych organów EURECA-PRO: IT Task Force, gdzie budowana jest strategia wspólnych cyfrowych platform edukacyjnych i administracyjnych Uniwersytetu Europejskiego; Innovation Task Force - odpowiednik naszego CITT dla wspólnych działań konsorcjum w obszarze innowacji i ochrony własności intelektualnej; International Relations Task Force - odpowiednik naszego Działu Współpracy z Zagranicą, gdzie m.in. budowana jest strategia zwiększania mobilności akademickiej wewnątrz konsorcjum, rozpoznawalności efektów studiów, a także gdzie prowadzone były dyskusje nad kierunkami i strategią budowania relacji z uczelniami spoza konsorcjum, w szczególności z krajów spoza Unii Europejskiej – przekazał dr inż. Marcin Górski, zastępca kierownika projektu EURECA-PRO na Politechnice Śląskiej.

W czwartek odbyły się też warsztaty międzykulturowe w ramach Transversal Skills Task Force.

Ponadto studenci ze Student Co-Creation Group (zalążek samorządu studenckiego przyszłego Uniwersytetu Europejskiego) zwiedzili fabrykę Kirchhoff Automotive w Gliwicach oraz laboratoria kilku wydziałów m.in. Wydziału Budownictwa, spotykając się tam z naukowcami prowadzącymi badania naukowe na Politechnice Śląskiej. Równolegle rektorzy partnerskich uczelni odwiedzili zabrzański i katowicki kampus PŚ.

Czwartek to ostatni dzień spotkań tematycznych.

EURECA-PRO Review Week to kilkudniowe spotkanie przedstawicieli ośmiu europejskich uniwersytetów, zrzeszonych w konsorcjum EURECA-PRO. W spotkaniu organizowanym na Politechnice Śląskiej bierze udział ponad 140 osób – rektorów uczelni partnerskich, naukowców, studentów oraz reprezentantów administracji.

W poprzednich dniach odbyły się m.in. plenarne spotkanie rektorów uczelni zrzeszonych w konsorcjum, spotkanie Educational Council (rada edukacyjna/kształcenia), spotkanie grupy Research Task Force (rada naukowa/ds. badań).

Odbyło się także wydarzenie towarzyszące EURECA-PRO Review Week, przygotowane przez Centrum Popularyzacji Nauki PŚ – „Wspieramy sport naukowo”. Społeczność akademicka ma również szansę zobaczyć wystawę pokonkursową dzieci i młodzieży ECO z EURECĄ.

Konsorcjum EURECA-PRO (European University on Responsible Consumption and Production) zrzesza 8 europejskich uniwersytetów: Politechnika Śląska, Montanuniversität Leoben (Austria), Technische Universität Bergakademie Freiberg (Niemcy), Technical University of Crete (Grecja), Universidad de León (Hiszpania), University of Petrosani (Rumunia), University of Applied Sciences Mittweida (Niemcy) oraz Hasselt University (Belgia).

Udział w konsorcjum EURECA-PRO to korzyści dla studentów, naukowców i doktorantów uczelni członkowskich. Studenci mogą uczestniczyć we wspólnych programach studiów, korzystać z zajęć organizowanych przez wykładowców z innych krajów z uczelni partnerskich. Doktoranci mogą brać udział we wspólnych programach doktorskich, a naukowcy realizować różne programy europejskie i wspólnie aplikować o fundusze.