plakat PSlaska kopia
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 17.05.2024

Odkrywca mumii z Ampato na Politechnice Śląskiej

Dr Johan Reinhard, amerykański archeolog i antropolog, który na południu Peru odkrył słynną mumię młodej dziewczyny zwanej Damą z Ampato będzie gościem Politechniki Śląskiej. Badacz wygłosi referat w środę, 22 maja podczas otwarcia wystawy dotyczącej inkaskiego rytuału Capacocha organizowanej przez Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego, Museo Santuarios Andinos de la Universidad Católica de Santa Maria Arequipa w Peru.

Capacocha była rytuałem, podczas którego Inkowie składali ofiary górskim bóstwom. Najbogatsze ofiary, których pozostałościami są zamarznięte mumie wraz z wyposażeniem grobowym, zostały odkryte w latach 90-tych na szczytach górskich południowego Peru. Wystawa prezentuje wyniki najnowszych badań mumii, artefaktów i stanowisk wysokogórskich realizowanych przez polsko-peruwiański zespół oraz proces rekonstrukcji twarzy mumii słynnej Damy z Ampato.

Jedną ze współautorek badań i rekonstrukcji jest dr Dominika Sieczkowska-Jacyna, która jest pracownikiem Instytutu Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktycznego, gdzie zajmuje się datowaniem radiowęglowym okresu inkaskiego w Andach.

Wystawa Capacocha, podążając za bogami Inków jest organizowana w ramach współpracy pomiędzy Instytutem Fizyki Politechniki Śląskiej a Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego w projekcie dotyczącym umiędzynarodowienia polskich stacji badawczych zagranicą.

Otwarcie wystawy odbędzie się 22 maja 2024 o 10:45 w Auli B w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.

Program wydarzenia:

• 10:45-11:00 otwarcie wystawy
  • 11:00-11:30 prof. dr hab. Andrzej Rakowski, Presentation of projects of the Silesian University of Technology and Center for Andean Studies of the University of Warsaw in Peru
  • 11:30-12:15 Dr Johan Reinhard, Discoveries of sacred Inca burials
  • 12:15-13:00 lunch
  • 13:00-13:45 dr Dagmara Socha, Isotope studies on capacocha burials
  • 13:45-14:30 dr Dominika Sieczkowska-Jacyna, Problems of radiocarbon dating of capacocha burials

Wystawę będzie można oglądać do 9 czerwca.

thumbnail_PastedGraphic-1

Organizacja wystawy współfinansowana w ramach projektu NCN OPUS-19 Chronologia inkaskiej ekspansji w Cordillera de Vilcabamba (Peru) UMO-2020/37/B/HS3/01622