mini wstążka2
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 11.01.2024

Odeszła prof. zw. dr hab. inż. Łucja Cieślak

Zmarła wybitna uczona, zasłużony nauczyciel akademicki, człowiek wielkiej wiedzy, ogromnego doświadczenia, organizator nauki, wychowawca wielu pokoleń studentów i doktorantów. Profesor Łucja Cieślak z Politechniką Śląską związana była od 1951 roku, rozpoczynając studia na Wydziale Mechanicznym.

Prof. Cieślak w roku 1956 ukończyła studia magisterskie z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem, tytuł doktora nauk technicznych uzyskała w 1962 roku, doktora habilitowanego w 1967 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego w 1972 roku, a tytuł profesora zwyczajnego uzyskała w 1987 roku. Pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej rozpoczęła w 1953 roku. W trakcie pracy na Uczelni piastowała stanowiska: prodziekana ds. studenckich Wydziału Mechanicznego Technologicznego (1967-1970), kierownika Katedry Metaloznawstwa (1969-1971), dyrektora Instytutu Metaloznawstwa i Spawalnictwa (1971-1985).

Była autorem ponad 140 publikacji naukowych, 16 udzielonych patentów. Była promotorem 13 przewodów doktorskich. Opracowała także recenzje 15 prac doktorskich, 2 habilitacyjnych oraz 1 do tytułu profesora. Za osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej uzyskała 5 nagród indywidualnych i 4 zespołowe Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Ministra Edukacji Narodowej, nagrodę zespołową Ministra Przemysłu Ciężkiego II-go stopnia, nagrodę Komitetu Nauki i Techniki, nagrodę NOT II-go stopnia oraz kilkanaście nagród JM Rektora Politechniki Śląskiej. Uzyskała także wysokie odznaczenia państwowe, resortowe, uczelniane i inne, w tym Oficerski i Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej, Złotą i Srebrną Odznakę Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego i Odznakę 25-lecia Gliwic, Odznakę Racjonalizatora Produkcji, Złote Odznaki ZNP i AZS, Odznakę Honorową ZSP, Złotą Odznakę Zasłużonego Pracownika Morza oraz Medale 25, 40 i 60-lecia Politechniki Śląskiej i Medal 60-lecia Wydziału Mechanicznego oraz Odznakę i Dyplom uznania za szczególne zasługi dla Politechniki Śląskiej.

Profesor Łucja Cieślak swoją energią, aktywnością, pogodą ducha i nieprzeciętną sprawnością dawała przykład oddania pracy naukowej i dydaktycznej, stanowiąc dla wielu z nas wzór do naśladowania. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 16 stycznia 2023 roku o godz. 12:00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.