inzynieria materiałowa 4 fot. Maciej Mutwil (34)
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 26.03.2024     Aktualizacja: 27.03.2024

 Odczarowali inżynierię materiałową

Już po raz drugi na Politechnice Śląskiej odbył się Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W tym roku wzięło w nim udział 15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski. W ramach wydarzenia zorganizowano bicie rekordu Polski w „Największej lekcji inżynierii materiałowej”. Na naszej uczelni uczestniczyło w nim 657 uczniów.

Drugi Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej odbył się 22 marca 2024 roku. Celem imprezy było zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat inżynierii materiałowej i roli, jaką odgrywa. To także doskonała okazja, aby zachęcić młodych ludzi do studiowania tego kierunku.

inzynieria materiałowa 5 fot. Jolanta Skwaradowska

- Bez inżynierii materiałowej nie podbijemy kosmosu, najlepszy chirurg nie dokona skomplikowanej operacji, na drogę nie wyjedzie żadne auto, nawet to napędzane wodorem, sportowiec nie osiągnie wysokiego wyniku na Mistrzostwach Świata – i wreszcie - nawet najbardziej charyzmatyczny ekolog nie oczyści tej planety ze śmieci. Dlatego nasuwa się prosty wniosek, że inżynieria materiałowa jest matką wszystkich nauk technicznych – mówiła na rozpoczęciu Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej, prof. Kinga Rodak, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej w Katowicach.

W tym roku w ramach imprezy, oprócz warsztatów i pokazów, po raz drugi odbyło się bicie rekordu Polski w „Największej lekcji inżynierii materiałowej”. Na naszej uczelni lekcja pt. Materiały inspirowane naturą, odbyła się na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach oraz w Centrum Edukacyjno-Kongresowym PŚ w Gliwicach. W lekcji wzięło udział 657 uczniów szkół średnich – 145 w Katowicach i ponad 512 w Gliwicach. W Katowicach wykład wygłosił dr hab. inż. Grzegorz Moskal, prof. PŚ z Katedry Technologii Materiałowych.

inzynieria materiałowa 3 fot. Maciej Mutwil (46)

- Lekcja podzielona była na część teoretyczną i praktyczną. Po wykładzie uczniowie rozwiązywali test z użyciem suwmiarki a samo wydarzenie rejestrowane było na fotografiach i filmie. Następnie cała dokumentacja bicia rekordu została przekazana do biura rekordów – powiedziała dr inż. Agnieszka Szczotok z Wydziału Inzynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej, organizator ODIM w Katowicach.

Oprócz udziału w największej lekcji inżynierii materiałowej, uczniowie mogli wysłuchać wykładu pt. „Metalurgia i odlewnictwo w kulturze i sztuce – od czasów prehistorycznych do współczesności” oraz dowiedzieć się „Jak zbudować dom na Księżycu”.

inzynieria materiałowa 2 fot. Maciej Mutwil (32)

Po wykładach na uczestników wydarzenia czekały warsztaty i pokazy przygotowane przez naukowców i studentów z kół naukowych działających na wydziale. Pokazy były dobrą okazją, aby zachęcić młodzież do studiowania inżynierii materiałowej.

- Materiały są wszędzie, otaczają nas, towarzyszą nam w każdym aspekcie życia. Od drobnych, bardzo precyzyjnych protez czy materiałów, które są stosowane np. w aortach do materiałów wykorzystywanych w lotnictwie, energetyce, kosmonautyce. Tak więc wiedza i nauka o materiałach będzie się cały czas rozwijać – mówił Filip Gajewski z SKN Mater-Tech na Wydziale Inżynierii Materiałowej.

W tym roku w organizację ODIM na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach zaangażowanych było 18 osób, wśród których byli nauczyciele akademiccy, doktoranci i studenci. Wydział odwiedzili uczniowie z Katowic, Zabrza, Sosnowca, Mysłowic i Myszkowa. 

DSC_0563_Easy-Resize.com

Uczniowie z aż 17 szkół w naszym regionie pojawili się tego dnia w Gliwicach w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Wśród gości z placówek szkół średnich z Bytomia, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Raciborza, Tarnowskich Gór i Zabrza, była także grupa 60 uczniów z czterech klas Szkoły Podstawowej nr 8 z Gliwic Bojkowa. W Gliwicach gospodarzem II Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej był Wydział Mechaniczny Technologiczny.

- W ubiegłym roku prawie czterysta osób brało udział w próbie bicia rekordu Polski na Politechnice Śląskiej. Tym razem chcieliśmy zwiększyć ten wynik – tłumaczył dr hab. inż. Janusz Mazurkiewicz prof. PŚ, zastępca kierownika Katedry Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, organizator II Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej w Gliwicach. - To wspaniała zabawa z inżynierią materiałową - wiele warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi. Chcieliśmy zachęcić uczniów, aby pozytywnie spojrzeli na kierunki związane z technologią wytwarzania materiałów.

DSC_0655_Easy-Resize.com

W Gliwicach dla wszystkich uczestników przygotowano spotkania w dwudziestu siedmiu pracowniach, które dotyczyły m.in. druku 3D, zintegrowanych systemów produkcyjnych czy szybkobieżnych pojazdów gąsienicowych. Na najmłodszych czekały pokazy z zakresu budowy robotów, badania materiałów oraz programowania. Wcześniej wszyscy wzięli udział w próbie bicia rekordu – lekcję poprowadziła dr inż. Anna Kloc-Ptaszna z Katedry Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych.

- Widziałem, że młodzież była zainteresowana wykładem i słuchała go z dużą uwagą – mówił Mateusz Paluch, student oraz wolontariusz w trakcie II ODIM. - Wiedza na studiach jest przedstawiona w przystępnej formie, dlatego śmiało mogę polecić studiowanie na tym kierunku każdemu, kto po prostu jest zainteresowany światem, bo inżynierię materiałową możemy znaleźć w każdej dziedzinie.

DSC_0644_Easy-Resize.com

Imprezę w Gliwicach obsługiwało i wspierało organizacyjnie 54 wolontariuszy i 32 pracowników Wydziału Mechaniczno Technologicznego.

- W tym roku w Gliwicach rusza nabór na kierunek I stopnia Inżynieria i Technologie Materiałowe na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, który jest stricte związany z inżynierią materiałową i technologiami wytwarzania – zapowiada prof. Janusz Mazurkiewicz. - Dzięki zaangażowaniu studentów i pracowników naukowych oraz dydaktycznych, stopień sukcesu ukończenia kształcenia jest na jednym z najwyższych na Politechnice Śląskiej. Studia z tego zakresu nie należą do najłatwiejszych, ale aktualne wyposażenie laboratoriów badawczych i technologicznych na naszej Uczelni wraz z zapleczem przemysłu w regionie, pozwala na kształcenie ciekawe, efektywne i pozwalające na uzyskanie przyszłościowego wykształcenia i dobrze płatnej pracy. Po studiach dla kilku tysięcy osób czeka przynajmniej kilkadziesiąt firm, w których znajdą zatrudnienie. Brakuje specjalistów z tego zakresu.

DSC_0577_Easy-Resize.com

- Frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła – chwalił dr hab. inż. Marek Płaczek, prof. PŚ, prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. - Pojemność auli została w pełni wykorzystana. Cieszy nas to, bo inżynieria materiałowa w ostatnich latach nie jest doceniana przez kandydatów tak, jak na to zasługuje. Mam nadzieję jednak, że takie wydarzenia sprawią, że ten stan ulegnie zmianie.
***
Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych do ogólnopolskiego konkursu towarzyszącego II Ogólnopolskiemu Dniu Inżynierii Materiałowej, który rusza 10 kwietnia. Szczegóły można znaleźć na stronie materialove.eu, w zakładce konkurs.

Tekst przygotowali Jolanta Skwaradowska i Martin Huć

Zdjęcia Maciej Mutwil i Martin Huć

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie