Zdjęcie ucznia na kartką papieru
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 30.07.2021

Obóz naukowy dla uzdolnionych uczniów

Jak przygotować żywność dla kosmonautów, jak programować roboty czy stosować druk 3D w produkcji żywności – tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczestnicy obozu naukowego ADAMED SmartUP . Wydarzenie odbywało się w formule online. Honorowy patronat nad projektem objął JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

W dniach 18-30 lipca 2021 r. zorganizowany został obóz 7. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP. Wzięło w nim udział 50 nastolatków utalentowanych w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych.

Zajęcia zaplanowane zostały w ramach czterech grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka, fizyka i nowe technologie. Oprócz nich uczniowie wzięli udział w wykładach i zdalnych laboratoriach. Mogli poznać na nich takie zagadnienia jak: metody przygotowania żywności dla kosmonautów, zastosowanie druku 3D w produkcji żywności czy wykorzystanie w przemyśle ultradźwięków i pola elektrycznego.

Najwięcej czasu zostało poświęcone na warsztaty i ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy obozu mogli m.in. w praktyce uczyć się programowania robotów, spróbować swoich sił w szyciu chirurgicznym, czy przeprowadzić eksperymenty chemiczne.

We wrześniu 10 uczestników obozu zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Osoby te przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Po tym czasie 3 z nich otrzyma dodatkowo stypendium finansowe w wysokości 40 tys. złotych każde.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie