na zdjęciu student w Bolidzie
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 21.06.2024     Aktualizacja: 23.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

O ekologicznych paliwach podczas Tygodnia Transportu Przyszłości

Samochody elektryczne, hybrydowe, a może napędzane wodorem? O perspektywach rozwoju na rynku paliw rozmawiano podczas kolejnego dnia Tygodnia Transportu Przyszłości. Wydarzenie jest częścią obchodów 50 Tygodni Nauki w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024.

Przechodnie na katowickim rynku byli mocno zdziwieni, bo w piątkowy poranek w samym sercu tego miasta zaparkowały dwa bolidy. To pojazdy zaprojektowane przez Studenckie Koła Naukowe Politechniki Śląskiej, które prezentowano w ramach Tygodnia Transportu Przyszłości. Nie samochody były tutaj jednak najważniejszym punktem do dyskusji z odwiedzającymi stoisko Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.

- Podczas prelekcji mówiliśmy m.in. o elektromobilności i wodorze. Zarówno branża samochodowa, szynowa, jak i lotnicza przyznaje, że paliwo wodorowe to przyszłość. W samochodach elektrycznych zamiast akumulatorów będzie można kiedyś użyć zbiorników z wodorem, które tę energię czy prąd wyprodukują – wyjaśniał dr inż. Adam Mańka, koordynator Tygodnia.

Warto dodać, że w Europie działają dwa ośrodki, które zajmują się badaniami naukowymi w tym zakresie, a jednym z nich jest właśnie Politechnika Śląska. Na wykładach się nie skończyło, bo wszystko to odwiedzający rynek mogli zobaczyć na własne oczy.

miniatura_7 (2)

Studenci Wydziału Elektrycznego zaprezentowali stanowisko laboratoryjne do testowania jakości przetwarzania różnych źródeł energii do napędzania pojazdu.

- Testujemy silnik spalinowy napędzany paliwem i silnik elektryczny napędzany akumulatorem albo ogniwem paliwowym. Sprawdzamy, ile w każdym przypadku trzeba zużyć energii na tej samej trasie, żeby rozwinąć pewną prędkość – wyjaśnił dr hab. inż. Rafał Setlak, prof. PŚ z Wydziału Elektrycznego.

miniatura_17

Studenci i doktoranci swoimi dokonaniami i wiedzą chwalili się także podczas Studenckiej Sesji Naukowej, która odbywała się w Kato Science Corner.

Była to doskonała okazja, żeby opowiedzieć o swoich pierwszych wynikach badań, zdobyć doświadczenie w prezentowaniu wyników badań własnych, ale też na podstawie przeglądu literatury. W sesji uczestniczyło około stu osób, także z zagranicy. Ich prezentacjom przyglądała się m.in. dr inż. Magdalena Letun-Łątka – dyrektor CIIT Politechniki Śląskiej.

miniatura_15

- To początkujący naukowcy, więc cieszę się, że mogłam dla nich przygotować krótką prezentację nt. własności intelektualnej – powiedziała dyrektor CITT. - Wszystkie wytwory naszej wiedzy są największym dobrem i tego młodzi naukowcy powinni się uczyć na samym początku swojej przygody z nauką. Powinni nie tylko dbać o poszanowanie swojej własności intelektualnej, ale także swoich kolegów i innych naukowców – dodała.

Prezentacje młodych naukowców dotyczyły m.in. portu lotniczego w Katowicach czy ekologicznych systemów napędowych np. systemów solarnych.

miniatura_13

Kolejne wydarzenia w ramach Tygodnia Transportu Przyszłości odbędą się w weekend.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie:

https://program.miastonauki.pl/tydzien-transportu-przyszlosci

baner emnk

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie