Start - Aktualności - O ekologicznych paliwach podczas Tygodnia Transportu Przyszłości
O ekologicznych paliwach podczas Tygodnia Transportu Przyszłości
Samochody elektryczne, hybrydowe, a może napędzane wodorem? O perspektywach rozwoju na rynku paliw rozmawiano podczas kolejnego dnia Tygodnia Transportu Przyszłości. Wydarzenie jest częścią obchodów 50 Tygodni Nauki w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024.
Przechodnie na katowickim rynku byli mocno zdziwieni, bo w piątkowy poranek w samym sercu tego miasta zaparkowały dwa bolidy. To pojazdy zaprojektowane przez Studenckie Koła Naukowe Politechniki Śląskiej, które prezentowano w ramach Tygodnia Transportu Przyszłości. Nie samochody były tutaj jednak najważniejszym punktem do dyskusji z odwiedzającymi stoisko Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.
- Podczas prelekcji mówiliśmy m.in. o elektromobilności i wodorze. Zarówno branża samochodowa, szynowa, jak i lotnicza przyznaje, że paliwo wodorowe to przyszłość. W samochodach elektrycznych zamiast akumulatorów będzie można kiedyś użyć zbiorników z wodorem, które tę energię czy prąd wyprodukują – wyjaśniał dr inż. Adam Mańka, koordynator Tygodnia.
Warto dodać, że w Europie działają dwa ośrodki, które zajmują się badaniami naukowymi w tym zakresie, a jednym z nich jest właśnie Politechnika Śląska. Na wykładach się nie skończyło, bo wszystko to odwiedzający rynek mogli zobaczyć na własne oczy.
Studenci Wydziału Elektrycznego zaprezentowali stanowisko laboratoryjne do testowania jakości przetwarzania różnych źródeł energii do napędzania pojazdu.
- Testujemy silnik spalinowy napędzany paliwem i silnik elektryczny napędzany akumulatorem albo ogniwem paliwowym. Sprawdzamy, ile w każdym przypadku trzeba zużyć energii na tej samej trasie, żeby rozwinąć pewną prędkość – wyjaśnił dr hab. inż. Rafał Setlak, prof. PŚ z Wydziału Elektrycznego.
Studenci i doktoranci swoimi dokonaniami i wiedzą chwalili się także podczas Studenckiej Sesji Naukowej, która odbywała się w Kato Science Corner.
Była to doskonała okazja, żeby opowiedzieć o swoich pierwszych wynikach badań, zdobyć doświadczenie w prezentowaniu wyników badań własnych, ale też na podstawie przeglądu literatury. W sesji uczestniczyło około stu osób, także z zagranicy. Ich prezentacjom przyglądała się m.in. dr inż. Magdalena Letun-Łątka – dyrektor CIIT Politechniki Śląskiej.
- To początkujący naukowcy, więc cieszę się, że mogłam dla nich przygotować krótką prezentację nt. własności intelektualnej – powiedziała dyrektor CITT. - Wszystkie wytwory naszej wiedzy są największym dobrem i tego młodzi naukowcy powinni się uczyć na samym początku swojej przygody z nauką. Powinni nie tylko dbać o poszanowanie swojej własności intelektualnej, ale także swoich kolegów i innych naukowców – dodała.
Prezentacje młodych naukowców dotyczyły m.in. portu lotniczego w Katowicach czy ekologicznych systemów napędowych np. systemów solarnych.
Kolejne wydarzenia w ramach Tygodnia Transportu Przyszłości odbędą się w weekend.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie:
https://program.miastonauki.pl/tydzien-transportu-przyszlosci