Start - Aktualności - O datowaniu żelaza – wykład otwarty Christiana Matthiasa Huelsa

O datowaniu żelaza - wykład otwarty Christiana Matthiasa Huelsa
W Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym Politechniki Śląskiej odbył się wykład otwarty, który poprowadził doktor Christian Matthias Huels. To światowej klasy specjalista datowania żelaza 14C.
Dr Christian Matthias Huels prowadzi badania naukowe w Laboratorium Datowania Radiometrycznego i Badań Izotopów Leibniza, Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech. Gość wygłosił wykład nt. datowania radiowęglowych żelaznych artefaktów.
Właściwości metalicznego żelaza, a w szczególności możliwość rozpuszczenia węgla w jego sieci krystalicznej, zwiększając w ten sposób jego wytrzymałość mechaniczną, pozwalają w zasadzie na datowanie radiowęglowe, pod warunkiem, że źródło węgla jest współczesne z czasem produkcji metalu.
Słuchacze mieli szanse poznać warunki wstępne i pułapki datowania żelazem 14C na ciekawych przykładach archeologicznych.
- Na wykładzie zaprezentowane zostały rezultaty badań, mających na celu opracowanie skutecznej metody ekstrakcji węgla z artefaktów żelaznych. Badania przeprowadzone przez autora pozwoliły na datowanie jednych z najstarszych narzędzi wykonanych z żelaza, co wskazuje na długi okres współistnienia technologii brązu i żelaza - powiedział prof. Andrzej Rakowski z Zakładu Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska.
Podczas wykładu była także mowa o ekstrakcji węgla z sieci żelaznej oraz pomiarach radiowęglowych znanych archeologicznych próbek żelaza i nowoczesnych wzorców żelaza o znanym stężeniu 14C.
Naukowiec wygłosił wykład na Politechnice Śląskiej na zaproszenie kierownika Zakładu Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska. Instytut Fizyki CND regularnie zaprasza znanych naukowców w swoje progi - zachęcamy do śledzenia informacji na stronie jednostki.