na zdjęciu zwiedzanie laboratoriów
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 24.10.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Nowoczesne technologie wspomagające medycynę

Jakie są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii medycznych i jak innowacyjne rozwiązania wpływają na poprawę jakości życia pacjentów – tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Przemysłu 4.0. i Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu pt. „Nowoczesne technologie wspomagające medycynę”, który wygłosił dr n. med. Marcin Świerad ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

- Zarówno medycyna jak i technologie są blisko siebie i obie te dziedziny rozwijają się bardzo dynamicznie od wielu, wielu lat. Pamiętamy przecież pierwsze przeszczepy serca w Polsce, przeprowadzane w latach osiemdziesiątych w Śląskim Centrum Chorób Serca. Nie byłyby one możliwe bez odpowiedniej technologii – powiedział dr n. med. Marcin Świerad.

- Dzisiaj te technologie są niezwykle zaawanasowane i ciągle pojawiają się nowe możliwości o jakich się nawet nam nie śniło – dodaje lekarz.   

na zdjęciu wykład

Po wykładzie uczestnicy wydarzenia zwiedzili nowoczesne laboratoria Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

- Chcemy przedstawić miejsca, w których powstają rozwiązania wykorzystywane w praktyce klinicznej a dzięki którym można pomóc pacjentom – mówił dr hab. inż. Marcin Kaczmarek, prof. PŚ.

- Dzisiaj praca lekarza nie byłaby możliwa bez wsparcia technicznego. Wystarczy spojrzeć chociażby na metody diagnostyczne. Wykorzystując nowe technologie, nowe urządzenia, można lepiej zbadać pacjenta, zobaczyć więcej szczegółów a dzięki temu zaproponować lepszą diagnostykę i leczenie – dodał profesor.

Wydarzenie pt. „Nowoczesne technologie wspomagające medycynę”, odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej.

na zdjęciu zwiedzanie laboratorium
slider z tekstem Tydzien Nauki

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie