Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 15.05.2023     Aktualizacja: 25.05.2023
Na zdjęciu widzimy prof. Kobilkę

(AP Photo/Matt Dunham)

Zaproszenie władz uczelni dla Wspólnoty Akademickiej na uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa nobliście prof. Brianowi Kobilce.

Laureat Nagrody Nobla prof. Brian Kobilka na Politechnice Śląskiej

W dniach 27 maja – 1 czerwca 2023 roku na Politechnice Śląskiej gościć będzie wybitny naukowiec prof. Brian Kobilka, noblista w dziedzinie chemii, autor ponad 50 prac w głównych wydaniach czasopism Nature i Science. Profesor 30 maja otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa naszej Uczelni.

Prof. Brian Kobilka jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym. Jego badania nad strukturą i funkcją cząsteczek powierzchni komórki znanych jako receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) - największej rodziny cząsteczek odbierających sygnały, występujących w organizmach - przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie. Za swoje odkrycia otrzymał w 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wraz z amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym prof. Robertem J. Lefkowitzem. Szacuje się, że odkrycie prof. Briana Kobilki znajduje zastosowanie w ok. 40% produkowanych współcześnie leków.

Nasi pracownicy, doktoranci i studenci będą mieli wiele okazji do spotkania z naszym wyjątkowym gościem.

Plan wizyty:

29 maja (poniedziałek) w godz. 10.00-12.00 profesor weźmie udział w seminarium naukowym „Politechnika Śląska dla medycyny” w auli 615 budynku Wydziału Elektrycznego.

O godzinie 17.00 w Sali Senatu odbędzie się spotkanie ze studentami i pracownikami z Ukrainy

30 maja (wtorek - w dniu urodzin Profesora Kobilki) w godz. 11.00-12:30 w auli A w budynku CEK odbędzie się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa.

W tym samym dniu w godz. 16.00-18.00 zaplanowano spotkanie ze Wspólnotą Uczelni, na którym będzie można porozmawiać z profesorem, zadać pytania na temat Jego pracy, budowania zespołów badawczych oraz poruszyć wiele innych kwestii.

Podczas kilkudniowej wizyty prof. Kobilka wraz z małżonką zwiedzi także kampus oraz wybrane laboratoria.

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Brianowi Kobilce będzie transmitowana na stronie: https://youtube.com/live/dJspwGXhWzA.

Partnerem wydarzenia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.