Start - Aktualności - Nie do wiary! 27. Piknik Naukowy przeszedł do historii…

Nie do wiary! 27. Piknik Naukowy przeszedł do historii…
Reprezentacja Politechniki Śląskiej gościła na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zaprezentowała prawie 20 inżynieryjno-technicznych aktywności, które przyciągnęły osoby zafascynowane nauką.
Nie do wiary! Pod takim hasłem odbył się tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym w Warszawie. Według wstępnych szacunków wydarzenie odwiedziło ponad 36 tysięcy osób. Uczestnicy mogli odwiedzić 7 stref: Twórców, Przyszłości, Organizatorów, Cywilizacji, Kultowych Eksperymentów, Rodzinną oraz Zdrowia, a także obejrzeć pokazy na specjalnie przygotowanej scenie czy też zajrzeć do gigantycznego laboratorium.
Reprezentanci Politechniki Śląskiej zagościli w Strefie Przyszłości, a gdy tylko ktoś, oglądając fascynujące i poruszające wyobraźnię pokazy, zakrzyknął „Nie do wiary!”, uśmiechali się szeroko, odpowiadali „It’s science!” i odkrywali naukowe tajemnice.
Do naukowych tajemnic odbiorcy mogli dostać się poprzez gęsty dym wydobywający się ze zlewek, kolb i cylindrów. Uspokajamy – nic się nie paliło. Chemiczne zjawiska mieli pod kontrolą członkowie Studenckiego Koła Naukowego Chemików. Zresztą nie tylko ich można było spotkać za „zasłoną dymną”. Za "azotową" chmurą skrywali się prof. Jarosław Sikorski oraz prof. Kamil Barczak, wyjaśniając zjawiska fizyczne zachodzące w baaaardzo niskich temperaturach. A jeśli o fizyce mowa, to na stoisku pod opieką dr Barbary Soleckiej z Instytutu Fizyki, zaprezentowano mechanikę bryły sztywnej, silnik termodynamiczny i własności magnetyczne materii.
W Strefie Przyszłości nie mogło oczywiście zabraknąć rozmów o sztucznej inteligencji. Członkowie zespołu Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH oraz działającej w ramach koła drużyny Silesian Phoenix od podstaw wyjaśnili, jak działają algorytmy AI (ang. artificial inteligence) i jak są wykorzystywane w praktyce. Praktyczne działania są członkom zespołu bardzo dobrze znane. Za ich sprawą w projekcie Integral SENSO powstało wiele urządzeń terapeutycznych i pomocy dydaktycznych wspierających osoby z niepełnosprawnościami – w tym również robopies ReXio.

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej udowodniali, że nauka wpływa na poprawę jakości życia każdego z nas. Podczas Pikniku – obok SKN AI-METH wspierającego terapię i rehabilitację – prezentowało się również Bioinformatyczne Studenckie Koło Naukowe, łączące informatykę i biologię, pracujące nad programem usprawniającym np. komunikację osób z niepełnosprawnościami.
Kto odwiedził politechniczne stoisko, mógł przekonać się, jak wielkim entuzjazmem naukowcy oraz studenci darzą rozwój technologii w transporcie. Jak się okazało, kwestie elektromobilności są dla nich na porządku dziennym i to nie tylko w kontekście elektrycznych samochodów i autobusów jeżdżących w miastach. To także świat sportów motorowych. Lekkie wyścigowe pojazdy elektryczne prezentowało Silesian Greenpower, a pojazd klasy Formuła Student i słynną Elektrę – PolSl Racing.
Uczestnicy mogli poruszać się jednak nie tylko po drogach, ale także „polatać” w przestworzach. Na stoisku Silesian Erne (które stanowi człon SKN AI-METH) każdy mógł sprawdzić się w roli pilota samolotu, śmigłowca i szybowca, wypełniając określoną misję i wykonując sztuczki akrobacyjne.
Widok dronów już może nikogo nie dziwi, ale ich zastosowanie może wywołać reakcję: „nie do wiary!”. Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystuje się na przykład w monitorowaniu jakości powietrza, tworzeniu map, inwentaryzacji budynków i mostów. Od operatorów dronów wymaga to wielu ćwiczeń, o czym mogli przekonać się odwiedzający stoisko przygotowane przez dr inż. Aleksandrę Mierzejowską oraz dr inż. Monikę Żogałę z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Jeśli już mówimy o sprawnościach pilotów, to powinni oni charakteryzować się nienaganną koordynacją wzrokowo-ruchową i świetną uwagą. Czy takie umiejętności przejawiali także uczestnicy politechniczny aktywności? Sprawdziła to prof. Anna Bluszcz (Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej) poprzez aparat Piórkowskiego, który stosuje się w badaniach sprawności psychofizycznej.

W Strefie Przyszłości przenieśliśmy się na chwilę do przeszłości. Było to gratką dla miłośników gier komputerów, którzy na stoisku przygotowanym przez prof. Annę Manowską (Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej) mogli przypomnieć sobie klasyki spod znaku Raspberry Pi.
Politechnika Śląska pokazała, że łączenie naukowych sił daje bardzo dobre efekty. Z kooperacji 4 kół naukowych Wydziału Inżynierii Materiałowej: SKN Technomat, SKN Mater-Tech, SKN Smart Production oraz SKN GetIT powstały ekscytujące aktywności o technologii druku 3D. Niezwykłe materiały pokazywało odbiorcom także Studenckie Koło Naukowe COMPO-TECH działające na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Były to lekkie, kompozytowe osłony balistyczne, których jakość została wcześniej zweryfikowana na strzelnicy. Czy poradziły sobie z gumowymi nabojami? Kto był z nami na Pikniku, ten wie, że tak!
Czy w naukowych doświadczeniach znajdzie się miejsce dla kreatywności? Oczywiście! Taką kreatywnością wykazywali się wszyscy odwiedzający stoisko przygotowane przez zespół pod opieką dr inż. Moniki Chomiak. To właśnie tam po procesie termoformowania tworzyw polimerowych brali udział w obróbce wykańczającej i przygotowywali niezwykłe formy wyrobu. Artystyczne dusze miały także co robić na stoisku Studenckiego Koła Naukowego Build Green, gdzie połączono sztukę z budownictwem, a uczestnicy dowiedzieli się, jak wykonuje się porcelanowe figurki.
Czerwcowy dzień i słoneczna pogody przywodziły pragnienia o odpoczynku nad wodą. Ale Piknik trwał i nie można było przegapić dziejących się tam aktywności. Postanowiliśmy więc trochę się schłodzić… A to wszystko dzięki dr. inż. Markowi Kciukowi oraz studentom z Wydziału Elektrycznego, którzy przygotowali stanowisko z basenem! Oczywiście basen został wykorzystany w celach naukowych – uczestnicy sterowali radiowo łódką, sprawdzając stan wody.
Wisienką na piknikowym torcie był rewelacyjny koncert, przygotowany przez zespół Piąta Faza pod opieką prof. Małgorzaty Szymiczek z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Dźwięki z instrumentów kompozytowych napełniły energią zarówno uczestników Pikniku Naukowego, jak i całą reprezentację Politechniki Śląskiej.
Tekst Aleksandra Wojaczek