Start - Aktualności - Naukowiec Politechniki Śląskiej poszerza współpracę z uniwersytetem w Malezji

Naukowiec Politechniki Śląskiej poszerza współpracę z uniwersytetem w Malezji
Pracownik Politechnik Śląskiej powołany na Zewnętrznego Ewaluatora Programów Studiów specjalności „Inżynieria Surowców Mineralnych” na Universiti Sains Malaysia.
Dr inż. Krzysztof Tomiczek z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej (Katedra Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców) otrzymał powolanie na „External Programme Assesor” programów studiów „Bachelor of Mineral Resource Engineering” (with Honours) na Wydziale Inżynierii Surowców i Zasobów Naturalnych Universytetu Sains Malaysia w Malezji.
Zadaniami dr. inż. Krzysztofa Tomiczka będzie, m.in. analiza zgodności ze specjalizacją programów studiów oraz najnowszymi osiągnięciami wiedzy w tym zakresie.
Dr inż. Krzysztof Tomiczek specjalizuje się, m.in. w zagadnieniach z szeroko rozumianej geomechaniki (również w zakresie rozwiązań analitycznych i numerycznych), własności wytrzymałościowych i odkształceniowych materiałów ziarnistych (przede wszystkim skał), problematyką katastrof naturalnych w kontekście sejsmiczności, masywów skalnych, budowli ziemnych, cech klimatu i środowiska naturalnego zagadnieniami. Jest uznanym recenzentem wydawnictwa MDPI. W latach 2022-2024 pełnił funkcję Koordynatora Projektu Erasmus PLUS „Capacity Building” CBHE „Geomatics for Disaster Risk Reduction, w którym Politechnika Śląska była Liderem Konsorcjum złożonego z dziesięciu partnerów.
Dr Tomiczek realizuje z uczelniami azjatyckimi projekty studenckie PBL oraz konferencje studenckie. Warto zaznaczyć, że współpraca z partnerami z Azji Południowo-Wschodniej jest wymagająca, zarówno w zakresie merytorycznym, jak i logistycznym, a uniwersytety azjatyckie cechuje wysoki poziom naukowy.
Universiti Sains Malaysia (USM), z którą będzie współpracował reprezentant Politechniki Śląskiej to publiczna uczelnia badawcza założona w 1969 roku, będąca drugą najstarszą instytucją szkolnictwa wyższego w Malezji. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz programów akademickich i przyjmuje studentów z ponad 80 krajów, tworząc globalne środowisko edukacyjne.
„Wydział Inżynierii Surowców i Zasobów Naturalnych”, z którym będzie współpracował dr Tomiczek koncentruje się na zagadnieniach związanych z wydobyciem, przetwarzaniem i zarządzaniem zasobami surowców oraz ochroną środowiska, ze szczególnym nastawieniem na warunki naturalne Azji Płd.-Wsch.
Universiti Sains Malaysia (USM) osiąga wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach uczelni wyższych. W QS World University Rankings w 2024 r. uczelnia ta zajęła 137. miejsce na świecie, a w US News Best Global Universities Ranking w 2024 r. - 401. miejsce na świecie.