Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 04.12.2023
Obraz2
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Naukowcy Politechniki Śląskiej na European Hydrogen Week w Brukseli

Dr inż. Karolina Głosz z Katedry Chemii Fizycznej i Technologii Polimerów (Wydział Chemiczny) oraz dr inż. Marcin Procek z Katedry Optoelektroniki (Wydział Elektryczny) wzięli udział w European Hydrogen Week, który odbył się w dniach 20-24.11.2023 w Brukseli. Naukowcy zaprezentowali na Stoisku Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju (NCBR), projekt HydroSens.

W ramach projektu HydroSens opracowywane zostały nowatorskie czujniki wodoru, działające w oparciu o polimery przewodzące.

Podczas swojego wystąpienia, dr Głosz i dr Procek promowali projekt i jego produkty, a także przedstawili możliwości swoich jednostek, tak aby otworzyć dla Politechniki Śląskiej nowe ścieżki współpracy w zakresie technologii wodorowych.

Naukowcy Politechniki Śląskiej wzięli również udział w spotkaniu networkingowym Polish H2 Mixser for European Hydrogen Week, które odbyło się w brukselskim biurze NCBR. Spotkanie to pozwoliło na wzajemne poznanie się osób reprezentujących krajowe oraz zagraniczne instytucje i grupy naukowe zajmujące się technologiami wodorowymi. Celem tego spotkania i nawiązania kontaktów było ułatwienie pozyskiwania partnerów do przeszłych projektów badawczo-rozwojowych, w tym z programów ramowych m.in. w ramach Horizon Europe.

Projekt HydroSens „Niskotemperaturowe czujniki wodoru na bazie polikarbazolu i jego pochodnych” (ERA.NET3/2021/93/HYDROSENS/2022) jest trwającym projektem finansowanym przez NCBR, realizowanym w ramach międzynarodowego konsorcjum M-ERA.NET z partnerami naukowymi i przemysłowymi z Polski, Hiszpanii i Szwecji. Politechnika Śląska jest liderem projektu, którego kierownikiem jest dr inż. Tomasz Jarosz z Katedry Chemii Fizycznej i Technologii Polimerów, a multidyscyplinarny zespół projektowy obejmuje także pracowników z Katedry Optoelektroniki. Polskim partnerem przemysłowym jest PGNiG (Orlen), ponadto konsorcjantami są Centrum Mikro i Nanoelektroniki z Barcelony (CNM-IMB, Barcelona), MidDec Scandinavia (firma z Sundsvall w Szwecji) oraz Sensible Things that Communicate (STC, centrum naukowe przy Mid Sweden University z Sundsvall, Szwecja).

Projekt nastwiony jest na wytworzenie i wdrożenie czujników wodoru na bazie elektropolimeryzowanego polikarbazolu i jego pochodnych (polimerów przewodzących) działających w temperaturze otoczenia (w przeciwieństwie do istniejących rozwiązań, wymagających podgrzewania czujnika). Technologia tych czujników została opracowana i opatentowana przez zespół z Politechniki Śląskiej. W ramach projektu HydroSens opracowywane są struktury sensorowe, układy elektroniczne do pomiaru i przetwarzania sygnału pomiarowego oraz system komunikacji urządzeń działający zgodnie z technologią Internetu Rzeczy (IoT). Opracowane czujniki zostaną przetestowane w warunkach rzeczywistych na eksperymentalnych obiektach PGNiG (Orlen).

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie