Grupowe zdjęcie uczestników projektu.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 03.08.2022

Naukowcy PŚ w Kambodży - w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+

Naukowcy Politechniki Śląskiej w lipcu udali się do Kambodży, gdzie odbyło się spotkanie menedżerów międzynarodowego projektu „Geomatics for Disaster Risk Reduction”, którego nasza Uczelnia jest liderem. Projekt ten dotyczy utworzenia na sześciu azjatyckich uczelniach studiów o specjalności dot. zastosowania geomatyki na rzecz zmniejszenia zagrożenia katastrofami naturalnymi.

Projekt pt. „Geomatics for Disaster Risk Reduction” (geoDRR) jest realizowany od grudnia 2020 roku, a jego zakończenie planowane jest na listopad 2023 roku.

- Celem projektu jest uruchomienie na 6 uczelniach azjatyckich (Kambodża - Svay Rieng University, National University of Battambang, Malezja - Universiti Sains Malaysia, University Utara Malaysia, Filipiny - University of the Cordilleras, Xavier University) nowej interdyscyplinarnej specjalności studiów „Geomatics for Disaster Risk Reduction”. Absolwenci tej specjalności II stopnia będą posiadali kompetencje w zakresie prognozowania, zwalczania i postępowania w przypadku katastrof naturalnych - powiedział koordynator projektu dr inż. Krzysztof Tomiczek.

Europejscy partnerzy to 3 uczelnie z: Polski (Politechnika Śląska), Grecji (University of West Attica) i Hiszpanii (University of Alicante) oraz grupa konsultingowo-IT z Luksemburga (Novel Group).

W lipcu odbyły się warsztaty, szkolenia i spotkanie robocze uczestników oraz menedżerów tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Jak podał dr inż. Krzysztof Tomiczek, treningi, warsztaty i spotkania odbyły się w Svay Rieng University i Phnom Penh - stolicy Kambodży.

Politechnikę Śląską reprezentowali: dr inż. Krzysztof Tomiczek z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców oraz współrealizujące projekt: dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, prof. PŚ i dr hab. inż. Anna Bluszcz, prof. PŚ z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa.

Czworo ludzi stoi i patrzy w obiektyw.

- Polski zespół przygotował i wygłosił 5 referatów szkoleniowych oraz 1 referat informacyjny dla uczestników warsztatów. Tematami referatów były: systemy GIS, pedagogika nauczania, wybrane problemy stateczności gruntów oraz punktacja ECTS w Unii Europejskiej. Pozostałe uczelnie europejskie przygotowały szkolenia nt. metodologii używania systemu LIDAR w monitoringu skarp, geoinformatyki w monitoringu skarp, systemów fotometrii, prognozowania trzęsień ziemi, systemów analizy danych w chmurze, przykładów analizy zjawisk powodziowych, wpływu trzęsień ziemi na budowle i monitoringu trzęsień ziemi - poinformował dr inż. Krzysztof Tomiczek.

W trakcie delegacji odbyły się także spotkania z władzami rektorskimi Svay Rieng University (prof. Tum Saravuth) i z władzami Narodowego Komitetu Zarządzania Katastrofami Królestwa Kambodży (National Committee for Disaster Management) - ministrem H.E Hang Samoeun oraz sekretarzem generalnym Ma Norith. Gospodarze spotkania przedstawili w formie seminarium najważniejsze fakty dotyczące katastrof naturalnych w Kambodży, metod ich prognozowania i zwalczania. Seminarium towarzyszył panel dyskusyjny, będący również podsumowaniem tygodniowych warsztatów. Podczas spotkania, w obecności prodziekanów, dziekanów i rektorów uczelni, wnioski uczelni o utworzenie nowej specjalności studiów zostały zaakceptowane.

- Pobytowi w Kambodży towarzyszyła możliwość obserwowania na żywo gwałtownych zjawisk pogodowych - obecnie w regionie miasta Svay Rieng panuje pora deszczowa, której towarzyszą silne opady deszczu, burze i gwałtowne porywy wiatru – posumował dr inż. Tomiczek.