na zdjęciu uczestnicy spotkania na wspólnym zdjęciu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 05.11.2024     Aktualizacja: 06.11.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Naukowcy Politechniki Śląskiej na Międzynarodowej Konferencji Geomatics for Disaster Risk Reduction

W dniach od 7 do 10 października 2024 roku na Universiti Utara Malaysia (UUM MY, Sintok, Malezja) odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Geomatics for Disaster Risk Reduction” oraz spotkanie w ramach projektu „Geomatics for Disaster Risk Reduction” (GeoDRR).

Projekt Erasmus PLUS GeoDRR realizowany jest od 2020 roku przez Konsorcjum: trzy uniwersytety europejskie (Politechnika Śląska - Polska, UniWA – Grecja, Uniwersytet Alicante – Hiszpania), firmę konsultingowo-IT (Novel – Luksemburg) i sześć uniwersytetów z Azji Południowo-Wschodniej (Svay Rieng University i National University of Battanbang – Kambodża, Xavier University i University of the Cordilleras – Filipiny, Universiti Sains Malaysia i Universiti Utara Malaysia – Malezja).

Politechnika Śląska jest Liderem projektu GeoDRR, a od 2022 roku jego koordynatorem jest dr inż. Krzysztof Tomiczek (Katedra Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców, Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej). Celem projektu jest utworzenie i otwarcie studiów magisterskich „Geomatics for Disaster Risk Reduction” wraz z niezbędnym zapleczem laboratoryjnym oraz dydaktycznym na sześciu uniwersytetach azjatyckich.

Politechnikę Śląską, poza koordynatorem projektu dr. inż. Krzysztofem Tomiczek reprezentował zespół: dr hab. inż. Anna Bluszcz, dr inż. Monika Żogała i dr Marta Matyjaszek.

na zdjęciu uczestnicy spotkania

W ceremonii otwarcia konferencji wzięli udział: przedstawiciele władz UUM, m.in. H.E. Prof. Dr. Ahmad Martadha B Mohamed i H.E. Prof. Dr. Osman Ghazali, rektorzy, dziekani i przedstawiciele uniwersytetów azjatyckich oraz europejskich i przedstawiciele administracji państwowej oraz rządowej Malezji.

Koordynator projektu, dr inż. Krzysztof Tomiczek odczytał list otwarty prof. Sebastiana Werle, Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej na Politechnice Śląskiej, skierowany do partnerów w projekcie GeoDRR i do uczestników konferencji. Polski zespół wygłosił referaty i przedstawił w czasie sesji posterowej przygotowane prezentacje.

Po dwóch dniach konferencji rozpoczęły się warsztaty praktyczne i spotkania robocze. Zapoznano się, m.in. z budową i strukturą systemu wczesnego ostrzegania przed cyklonami tropikalnymi oraz tsunami podczas wizyty w Tsunami Gallery - Muzeum (Kota Kuala Muda region of Kedah, Malaysia), upamiętniającym tragiczne tsunami 26 grudnia 2004 roku.

Od 11 do 18 października polski zespół odbył krótkoterminowy staż naukowo-dydaktyczny na Universiti Utara Malaysia. W ramach stażu odbyły się wykłady i warsztaty ze studentami UUM MY a także spotkania robocze.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie