Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 25.05.2022     Aktualizacja: 26.05.2022

Naukowcy Politechniki Śląskiej badają rejon Machu Picchu

Naukowcy Politechniki Śląskiej biorą udział w międzynarodowych badaniach obszaru Machu Picchu w Peru. Obecny projekt, którym kieruje dr hab. inż. Andrzej Rakowski z Instytutu Fizyki – CND, dotyczy ustalenia chronologii podboju Inków w rejonie Cordillera Vilcabamba.

W środę w Centrum Nowych Technologii PŚ odbyło się pierwsze robocze spotkanie w ramach tego projektu. Jego pełna nazwa brzmi: „Chronologia inkaskiej ekspansji w Coldillera de Vilcabamba”. Prace są finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki.

W ramach projektu planowane jest pobranie około 100 próbek i poddanie ich analizie radiowęglowej. Polskimi instytucjami odpowiedzialnymi za projekt są: Gliwickie Laboratorium Radiowęglowe Politechniki Śląskiej i Centrum Studiów Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Mariusz Ziółkowski z Centrum Badań Andyjskich UW przypomniał, że współpraca tej jednostki z Politechniką Śląską trwa od ponad 30 lat, a zapoczątkował ją śp. prof. Mieczysław Pazdur. – Zaczęliśmy wtedy gromadzić bazę danych radiowęglowych, która w tej chwili ma 5200 dat dla całego obszaru andyjskiego – wskazał prof. Ziółkowski.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy „Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu”. Na wystawę składa się kilka plansz z tekstem i zdjęciami, które przedstawiają m.in. historię polskich badań w rejonie Machu Picchu.

Dominika Sieczkowska, zastępca Centrum Studiów Andyjskich UW, wyjaśniła, że wystawa podsumowuje kilka lat prac w Machu Picchu – badań archeologicznych, dokumentacyjnych, teledetekcyjnych.

- W naszych wspólnych badaniach chcieliśmy ustalić relację między Machu Picchu a okalającymi je 60 stanowiskami archeologicznymi. Teraz ustalamy chronologię rozwoju całej sieci osadniczej w rejonie Machu Picchu – powiedziała Sieczkowska.

Jednym z gości konferencji był konsul honorowy Peru Wojciech Giergiel.

Wystawę można obejrzeć do 10 czerwca w Centrum Nowych Technologii PŚ na II piętrze.

Link do zdjęć z konferencji i wystawy: Politechnika Śląska | Konferencja i wystawa na temat polskich badań w Machu Picchu (polsl.pl)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie