Zdjęcie przedstawia grupę ludzi, słuchających przemawiającego.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 22.06.2022

Nauka bez granic – innowacyjne rozwiązania PŚ dla osób z niepełnosprawnościami

Nowoczesne technologie i innowacyjne projekty odgrywają ogromną rolę w poprawie jakości życia społeczeństwa. Są również ważne w zakresie rozwoju dostępności wielu obszarów dla osób z niepełnosprawnościami. Takie działania są podejmowane w ramach programu „Nauka bez granic”. Podsumowanie realizowanych zadań odbyło się 21 czerwca.

Edukacja oraz popularyzacja nauki to obszary, do których dostęp powinien być nieograniczony. To również cel programu „Nauka bez granic”, który realizują Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dąbrowie Górniczej. 21 czerwca na terenie Ośrodka odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe efekty pracy nad nowoczesnymi formami uczenia i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

Naukowcy oraz studenci z kół naukowych Politechniki Śląskiej włączyli się w działania wspierające uczenie się dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Pracują nad pomocami dydaktycznymi w oparciu o design thinking – nauki i technologii użytecznych dla odbiorcy. Tworzone projekty wykorzystują aspekty m.in. z zakresu logopedii, tyflopedagogiki, surdopedagogiki, rehabilitacji niepełnosprawności ruchowych.

Program „Nauka bez granic” przynosi wiele korzyści. Poprzez użycie innowacyjnych pomocy dydaktycznych kształcenie, rehabilitacja czy terapie stają się efektywniejsze i kompleksowo wspierają rozwój uczniów. Wykorzystanie potencjału naukowego Politechniki Śląskiej odgrywa znaczącą rolę w poprawie dostępności niezbędnej w funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami. Ponadto program ma nie tylko wydźwięk naukowy, lecz także społeczny – jego nadrzędnym celem jest uwrażliwienie naukowców i studentów na potrzeby każdego odbiorcy i wskazanie wartości nauki w wielu obszarach życia.

W spotkaniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dąbrowie Górniczej wzięli udział naukowcy Politechniki Śląskiej oraz przedstawiciele kół naukowych: SKN AI-METH, SKN Scientia, SKN TechnoMat, SKN Mater-Tech, SKN Biokreatywni oraz SKN MobileTech. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z wykonanymi projektami, w tym m.in. urządzeniami do nauki alfabetu Braille’a, terapii motoryki i integracji sensorycznej czy też rozwijających zmysł dotyku opracowanymi przez SKN AI-METH w ramach „Integral Senso” i kontynuacji projektu „Świat lubi ludzi, którzy lubią świat. Poznaj świat zmysłami”.

Wizyta była również okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami SOSW, zapoznania z infrastrukturą Ośrodka oraz omówieniem planów związanych z pracami nad kolejnymi pomocami dydaktycznymi dla dzieci i młodzieży.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie