EUCYS 2024!
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 16.09.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Najlepsi z najlepszych – znamy zwycięzców EUCYS 2024!

Za nami finałowe zmagania obiecujących młodych naukowców z całego świata w ramach konkursu European Union Contest for Young Scientist 2024 (EUCYS). Podczas ceremonii wręczenia nagród, która miała miejsce 13 września w Muzeum Śląskim, przyznano nagrody Unii Europejskiej. Wśród wręczanych wyróżnień znalazła się również nagroda specjalna Politechniki Śląskiej.

W konkursie wzięło udział 143 utalentowanych uczniów i studentów w wieku od 14 do 20 lat, pochodzących z 37 krajów UE i spoza niej. W dniach 10–12 września w siedzibie NOSPR mogliśmy zobaczyć ich niepowtarzalne projekty będące odpowiedzią na najważniejsze wyzwania współczesnego świata.

Pierwsze nagrody w wysokości 7 tys. euro otrzymali:

Drugie nagrody w wysokości 5 tys. euro otrzymali:

Trzecie nagrody w wysokości 3,5 tys. euro otrzymali:

  • Angela Cao z Kanady za projekt „S2S: AI-Powered Translation Between Sign and Spoken Languages” – inicjatywa stworzona z myślą o osobach doświadczających ubytku słuchu proponuje nowatorski model SLT, który umożliwia użytkownikom tłumaczenie składni ASL i mówionego języka angielskiego poprzez opracowanie i dostrojenie wielu dużych modeli językowych i statystycznych.
  • Nicolas Dominic Huber ze Szwajcarii za projekt „Pushing the Limits – Active Safety in Paragliding” – inicjatywa przedstawia kompleksowe podejście do zwiększenia bezpieczeństwa paralotniarzy podczas lotu oparte na nowych modelach numerycznych konkretnych sytuacji w przestrzeni powietrznej.

 

Na zdjęciu rektor z laureatem
zdjęcie - Katarzyna Suchańska 

Z kolei Nagrodę Specjalną Jury otrzymali:

  • Ido Somekh i Leonardo Magnani z Luksemburgu za projekt „AllergyScan” – system przeznaczony dla osób z alergiami pokarmowymi i ich rodzin, który wykorzystuje kody QR na opakowaniach żywności, aby zapewnić natychmiastowe informacje o alergenach za pośrednictwem przejrzystej aplikacji mobilnej i tym samym uprościć proces rozumienia etykiet produktów.

Wśród wręczanych nagród znalazły się również m.in. nagrody uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.

Nagrodę specjalną Politechniki Śląskiej otrzymał Ediz Osman z Niemiec za projekt. Projekt: Pioneering the Development of a Carbon-Free VTOL Jet for Civil Aviation.

Celem projektu jest opracowanie bezemisyjnego odrzutowca zdolnego do pionowego startu i lądowania (VTOL). Laureat odbędzie tygodniowy staż w wybranej jednostce Politechniki Śląskiej pod opieką mentora.

Więcej o projekcie na stronie: Projekt: Pioneering the Development of a Carbon-Free VTOL Jet for Civil Aviation - EUCYS Katowice 2024.

Więcej informacji o konkursie tutaj.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie