Na białej grafice widzimy niebieskie logo z napisem PAN

Nagroda Polskiej Akademii Nauk dla naukowców PŚ

Prof. Wojciech Adamczyk z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz dr inż. Katarzyna Turoń z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej otrzymali nagrodę Wydziału IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk.

Nagrody te przyznawane są młodym naukowcom do 40 roku życia, za wyróżniającą się opublikowaną twórczą pracę naukową z dziedziny nauk technicznych. W 2022 roku nagrodę Wydziału IV Nauk Technicznych PAN otrzymało sześcioro naukowców, w tym dwoje z Politechniki Śląskiej: prof. Wojciech Adamczyk oraz dr inż. Katarzyna Turoń.

Prof. Wojciech Adamczyk z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki nagrodę otrzymał za  monografię na temat modelowania i walidacji wielofazowych zjawisk przepływowych oraz cykl publikacji naukowych dotyczących symulacji komputerowych procesów cieplno-przepływowych oraz ich eksperymentalnej walidacji. ­– Tematyka publikacji dotyczy zadań prostych (bezpośrednich) oraz odwrotnych w wielu dziedzinach techniki i nauki m.in. energetyce, inżynierii biomedycznej, materiałach. Prace te stanowią istotny wkład w rozwój modeli matematycznych, dedykowanych do modelowania gęstych przepływów wielofazowych znajdujących zastosowanie w energetyce oraz medycynie – powiedział prof. Wojciech Adamczyk.

– Nagroda ta pozwoliła mi uwierzyć w sens pracy naukowca oraz zmotywować do dalszej pracy naukowej – dodał profesor.

Drugą laureatką nagrody Wydziału IV Nauk Technicznych PAN jest dr inż. Katarzyna Turoń z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej. Wyróżnienie przyznano za obronioną z wyróżnieniem rozprawę doktorską poświęconą tematyce doboru odpowiedniego rodzaju systemów usług krótkoterminowego wynajmu samochodów (car-sharing) do potrzeb obszarów miejskich. Praca stanowi wsparcie rozwiązania problemu nieodpowiednio wdrożonych lub funkcjonujących usług car-sharingu w Polsce oraz przyczynia się do rozwoju nowoczesnej mobilności i transformacji zachodzącej na rynku motoryzacji indywidualnej.  

– Otrzymana nagroda to uhonorowanie moich dotychczasowych działań naukowych. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, że udało mi się znaleźć w gronie laureatów wytypowanych spośród zgłoszeń z całej Polski. Co istotne, była to jedyna nagrodzona praca, która poświęcona jest tematyce transportowej. Bardzo cieszy mnie fakt, że zostało to docenione, zwłaszcza że aktualnie mamy do czynienia z zachodzącą w transporcie rewolucją, która wymaga realizacji zaawansowanych badań nad nowoczesnymi formami przemieszczania się – podkreśliła laureatka.

Prof. Wojciech Adamczyk pracuje na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Prowadzi działalność naukową w trzech obszarach:

  • zastosowanie metod sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego do utrzymania infrastruktury krytycznej
  • badania nad możliwością zastosowania amoniaku jako nośnika energii w transformacji energetycznej
  • opracowanie platformy diagnostycznej wspomagającej zabiegi kardiologiczne w zakresie przezcewnikowej implantacji sztucznej zastawki aortalnej

Dr inż. Katarzyna Turoń jest doktorem nauk technicznych w dyscyplinie naukowej Inżynieria lądowa i transport. Jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Transportu Drogowego, Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej. W swoich badaniach zajmuje się tematyką zrównoważonego transportu, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych form mobilności (car-sharing, scooter-sharing) oraz elektromobilnoscią. Jest autorką ponad 150 artykułów naukowych, uczestniczką licznych staży zagranicznych i konferencji naukowych oraz branżowych. Za swoją działalność została nagrodzona licznymi wyróżnieniami i stypendiami.   

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie