Na zdjęciu widzimy studentów laureatów przy swoim wynalazku podczas konkursu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 20.02.2023     Aktualizacja: 22.02.2023

Nagroda specjalna dla studentów PŚ w Konkursie Student-Wynalazca

Studenci Politechniki Śląskiej - Nikodem Nokielski oraz Szymon Rychter prowadzący badania pod opieką naukową dr inż. Magdaleny Letun-Łątki, otrzymali wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca. Komisja Konkursowa nagrodziła ich wynalazek pn. „Podajnik do leków”.

Rozwiązanie opracowane przez naszych studentów otrzymało nagrodę specjalną Prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Nikodem Nokielski oraz Szymon Rychter są również laureatami konkursu MŁODY WYNALAZCA 2022 w ramach XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022.

Opracowany przez naszych studentów „Podajnik do leków” może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie dużej grupie osób dawkuje się ten sam rodzaj leku. Są to szpitale, ośrodki rehabilitacyjne czy domy pomocy społecznej. Podajnik po przyłożeniu karty, przygotowuje pacjentom odpowiednie leki, wpisane w specjalnie opracowanej bazie danych. Pacjentowi nadawany jest identyfikator, który umożliwia wykonanie tej czynności. Urządzenie ma za zadanie przyspieszyć pracę ludzi i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu podczas dysponowania leków.

W czerwcu 2022 roku studenci zgłosili się do Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej z chęcią nawiązania współpracy. Opiekunem młodych naukowców została dyrektor CITT, dr inż. Magdalena Letun-Łątka.

W ramach podjętej współpracy, młodym naukowcom udostępniono przestrzeń do działania w Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, w której udoskonalają projekt pn. „Podajnik do leków”, oznaczony numerem w Urzędzie Patentowym RP: Wp.31106.

Prace nad urządzeniem wciąż trwają i są prowadzone w Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. Twórcy zakładają wykonanie czynności udoskonalających prototyp, m.in. poprzez dodanie kolejnych funkcjonalności oraz optymalizację niektórych części urządzenia pod względem mechanicznym. Kolejna wersja urządzenia zakłada możliwość jego zastosowania również przez osoby prywatne.

Nikodem Nokielski oraz Szymon Rychter są studentami pierwszego roku, I stopnia na Politechnice Śląskiej - Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Zdjęcie: INTARG® 2022.