zdjęcie nagoroda POP science
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 13.10.2021     Aktualizacja: 22.11.2021

Nagroda POP Science dla dr hab. Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej, prof. PŚ oraz dr inż. Marceliny Jureczko

Poznaliśmy laureatów konkursu POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Wśród nagrodzonych jest dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ oraz dr inż. Marcelina Jureczko.

Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, nagrodzona została w kategorii "Myśl globalnie, działaj lokalnie – pracownik uczelni” natomiast dr inż. Marcelina Jureczko z Katedry Biotechnologii Środowiskowej PŚ została nagrodzona w kategorii "Myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkaniec województwa śląskiego" .

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 października w Katowicach. – Jest mi niezmiernie miło, że doceniono moje starania w zakresie popularyzacji nauki, nie tylko w mojej działce (mikrobiologii i biotechnologii), ale również w zakresie starania się o dotarcie z nauką do każdej grupy odbiorców, często w nietypowej formie, pozwalające popularyzować naukę w innych dyscyplinach. Prócz popularyzacji nauki działam też na polu edukowania naukowców w zakresie komunikacji naukowej. Ten zakres mojej pracy sprawia mi wielką radość, ponieważ mogę podzielić się moim praktycznym doświadczeniem w tej kwestii i zachęcać do mówienia o nauce po ludzku do szerszej publiczności – mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

Nagrodę POP Science otrzymała także dr inż. Marcelina Jureczko z Katedry Biotechnologii Środowiskowej PŚ.

– Nagroda w konkursie POP Science daje mi poczucie docenienia mojej pracy i ogromnie motywuje do podejmowania dalszych działań. Wyróżnienie to jest dla mnie szczególnie ważne, gdyż nagrodę w kategorii „myśl globalnie, działaj lokalnie – pracownik uczelni” odebrała moja mistrzyni dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, która zaraziła mnie pasją do nauki oraz popularyzacji. A wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć kim jest zombie, które żyje wśród nas; czy woda w jeziorach może być różowa, a nawet świecić oraz poznać naukowe odpowiedzi na kilka innych intrygujących pytań zapraszam na mój oficjalny profil na platformie Facebook – mówiła podczas odbierania nagrody dr inż. Marcelina Jureczko.

Nagroda POP Science została wręczona po raz drugi. Jest to jedna z trzech nagród przyznawanych w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Sponsorem złotym festiwalu jest ING Bank Śląski S.A. Sponsorem brązowym festiwalu są PZU SA, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Fundacja Deloitte Polska oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Partnerem – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Transportu Metropolitalnego, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bajka Pana Kleksa, Bawialnia GiliGili, Bawialnia BombelCafe, Fundacja W TO MI GRAJ, Teatr Lufcik na Korbkę, Teatr TRIP, Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach oraz Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Kosmicznej, Urzędu Patentowego RP, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka, Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezydenta Miasta Chorzowa Andrzeja Kotali, Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna, Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza, Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik, Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Patronat medialny nad 5. ŚFN KATOWICE objęli Radio 357, ONET.PL, „Polityka", „Wiedza i Życie" , „Świat Nauki" , „Dziennik Zachodni", „Gość Niedzielny" , Antyradio , Radio Katowice, Radio eM, Radio Bielsko, Radio Express, RYBNIK.COM.PL oraz OX.PL.

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.