zdjęcie dwóch kobiet
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 29.11.2022

Nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków dla Karoliny Chodury za pracę doktorską

Dr inż. arch. Karolina Chodura za swoją pracę doktorską otrzymała nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Temat pracy dotyczył nekropolii żydowskich na terenie woj. śląskiego.

Tegoroczną edycję konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne naukowe oraz popularyzatorskie dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa rozstrzygnięto 22 listopada.

Nagrodę w kategorii prac doktorskich otrzymała dr inż. arch. Karolina Chodura za pracę doktorską pt. „Nekropolie żydowskie na terenie województwa śląskiego jako dziedzictwo architektoniczne i kulturowe”, przygotowaną pod opieką promotorską prof. dr hab. inż. arch. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak.

- Doktorat został obroniony z wyróżnieniem w lutym bieżącego roku przed Radą Dyscypliny Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Recenzentami pracy były: dr hab. inż. arch. Jadwiga Urbanik, prof. Politechniki Wrocławskiej oraz dr hab. inż. arch. Beata Makowska, prof. Politechniki Krakowskiej. W obu recenzjach znalazł się wniosek o wyróżnienie pracy – poinformowała prof. Żmudzińska-Nowak.

Praca powstała jako wynik projektu „Diamentowy Grant” zrealizowanego w latach 2017-2021 pod opieką naukową prof. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak.- Karolina Chodura jest jedyną beneficjentką „Diamentowego Grantu” w dyscyplinie „Architektura i Urbanistyka” w wieloletniej historii konkursu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dziś Ministerstwo Edukacji i Nauki – red.) – podkreśliła prof. Żmudzińska-Nowak.