Na wizualizacji widzimy fragment plaży i morza z molem. Molo stoi na drewnianych palach. Na plaży siedzą ludzie w tle drzewa i budynek usługowy
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 13.01.2022

Nagroda dla zespołu PŚ za projekt promenady w Ustce

Zespół Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w składzie: dr inż. arch. Tomasz Bradecki, inż. arch. Piotr Szendera, inż. arch. Mateusz Grela, inż. arch. Adam Zbroiński - zdobył II nagrodę w konkursie na opracowanie projektu „Promenady Nadmorskiej” w Ustce. Konkurs organizowała Gmina Miasto Ustka wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Słupsk.

Założeniem konkursu była przebudowa istniejącej promenady w Ustce, wraz z terenem parku a także zaproponowanie rozwiązań porządkujących istniejący chaos przestrzenny. Projekt miał uwzględniać nowy budynek usługowy z parkingiem podziemnym, a także nową atrakcję turystyczną - molo. Budynek należało zaprojektować z uwzględnieniem różnych funkcji gastronomicznych i usług zdrowia lub innych. Objęty konkursem teren to obszar o powierzchni około 5,7 ha, zlokalizowany we wschodniej części Ustki, przy ujściu do morza rzeki Słupi.

Organizatorzy oczekiwali nowoczesnego, funkcjonalnego, przyjaznego mieszkańcom i turystom układu urbanistycznego a także nowoczesnej formy architektonicznej, mogącej stać się wizytówką i symbolem miasta uzdrowiskowego i turystycznego.

W_PSR

– Główne założenia projektowe dotyczyły uatrakcyjnienia tego obszaru w oparciu o stworzenie dodatkowych miejsc wypoczynkowych, usługowych i rekreacyjnych. Bardzo ważne było odpowiednie zagospodarowanie terenów zielonych, tak by nie naruszyć aktualnego drzewostanu, a równocześnie zaproponować nowe miejsca do wypoczynku czy spaceru. Staraliśmy się również o to, by zaproponowana architektura nie zdominowała otoczenia, ale stanowiła jego uzupełnienie i kontynuację. W efekcie zaprojektowaliśmy budynek z obszernym zielonym dachem, ze ścieżkami spacerowymi oraz tarasami z widokiem na morze – mówią projektanci.

Promenada w Ustce to jedna z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni publicznych na wybrzeżu. Posiada duży potencjał, jednak są tam miejsca, które wymagają rewitalizacji. Ustka dynamicznie się rozwija i jest popularnym ośrodkiem turystycznym, który przyciąga wielu turystów. – Warto by główna promenada nadmorska zyskała nową jakość, w tym nowy reprezentacyjny budynek, a także molo. Ustka może stać się równie atrakcyjnym punktem na mapie jak Świnoujscie czy Sopot – podkreślają autorzy. 

KONKURS SARP NR 1015_WIZUALIZACJA 1.1

– Niewątpliwie lokalizacja oraz sam konkurs były bardzo atrakcyjne, dlatego zdecydowaliśmy się na udział w nim. Uznaliśmy, że tematyka rewitalizacji przestrzeni publicznych bardzo nam odpowiada i mamy już doświadczenie w podobnych projektach. Interesujące było również środowisko i otoczenie, którego dotyczył konkurs a także charakterystyka Ustki jako miejsca typowo rekreacyjno-wypoczynkowego. To z kolei dawało szerokie możliwości do stworzenia koncepcji promenady nadmorskiej takiego miasta – dodają architekci.

Za swój projekt zespół Wydziału Architektury PŚ w składzie: dr inż. arch. Tomasz Bradecki, inż. arch. Piotr Szendera, inż. arch. Mateusz Grela, inż. arch. Adam Zbroiński - zdobył II nagrodę i 20 tyś. złotych. Jury nie przyznało pierwszej nagrody, ale za to trzy III nagrody (ex aequo) w wysokości 10 tys. zł każda. Otrzymali je: DNA Architekci Dominika Skołuba – Gliwice, mgr inż arch. Jan Heymer, mgr Wacław Marat – Warszawa, mgr inż. arch. Tomasz Kałuc – Słupsk, mgr inż. arch. Karol Zydor – Londyn.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie