Na zdjęciu widzimy trzy osoby stojące w holu dwóch mężczyzn i kobieta. W środku młody mężczyzna trzyma duży czarny czek z białym napisem 5000 złotych.
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 25.10.2022

Nagroda BASF dla SKN PolSl Racing

Sukces naszych studentów z Koła Naukowego PolSl Racing, którzy brali udział w konkursie grantowym BASF „Drive Innovation. Przyszłość Zrównoważonego Transportu”. Zajeli w nim III miejsce, otrzymali także nagrodę specjalną.

Konkurs jest organizowany przez BASF Polska i skierowany do studentów, którzy zainteresowani są innowacjami w motoryzacji i transporcie. Celem konkursu jest zaangażowanie młodych osób w rozwiązywanie problemów dzisiejszego świata. Wyzwania, z którymi muszą sobie poradzić to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, wydajność energetyczna w transporcie, recykling-zamykanie obiegu oraz bezpieczeństwo pojazdów.

Do finału tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się 6 zespołów, w tym dwa z Politechniki Śląskiej. III miejsce zdobyli studenci z koła naukowego PolSl Racing za „Układ magazynowania energii w pojazdach wyczynowych”. 

– Konkurs dotyczył dziedziny, jaką się zajmujmy w naszym kole naukowym, czyli branży automotive i szeroko pojętej elektromobilności. Zgłoszony do konkursu układ magazynowania energii w pojazdach wyczynowych, został wykorzystany w naszym pierwszym bolidzie elektrycznym SW03e oraz w fazach testowych był wykorzystywany w naszym motocyklu elektrycznym MC01e, co pokazuje uniwersalność jego stosowania – powiedział lider zespołu Damian Pietryja. 

Dla studentów udział w konkursach dotyczących rozwiązań technologicznych i innowacji to szansa na weryfikację i ocenę ich wynalazków przez ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz biznesu. –  Komisja w takim składzie może ocenić zarówno innowacyjność projektu, jak i jego przydatność na tle istniejących rozwiązań. Wyróżnienia zdobywane w takich konkursach stanowią dużą satysfakcję dla zespołu, pozwalają studentom uzyskać przekonanie, że stworzyli coś wartościowego już na początku swojej ścieżki rozwoju, jeszcze przed podjęciem pracy. Uzyskiwane wyniki kształtują również wizerunek członków koła PolSl Racing jako atrakcyjnych kandydatów dla przyszłego pracodawcy. Zdobyte wyróżnienie świadczy również o potencjale Politechniki Śląskiej oraz o tym, że nasza Uczelnia kształci inżynierów jutra – podkreślił dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ – opiekun naukowy SKN PolSl Racing.

– Dzięki takim konkursom możemy zaprezentować nasze umiejętności i wiedzę nie tylko teoretyczną, ale też praktyczną, którą zdobywamy w kole naukowym. Możemy też udowodnić, że nie tylko kraje zachodnie rozwijają elektromobilność, ale także studenci w swoich projektach ­– dodał Damian Pietryja.

Za swój projekt studenci z PolSl Racing otrzymali III miejsce i nagrodę w wysokości 5000 zł. Dodatkowo dostali także nagrodę specjalną, jaką jest wyjazd do centrali BASF w Ludwigschafen.

Koło naukowe PolSl Racing tworzą pasjonaci motoryzacji w szczególności pojazdów sportowych. Ze względu na interdyscyplinarny charakter podejmowanych projektów, w kole działają studenci z kilku wydziałów Politechniki Śląskiej: Mechanicznego Technologicznego, Automatyki Informatyki i Elektroniki, Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Elektrycznego. – Nasze działania skupiają się na projektowaniu i budowie prototypowych pojazdów wyczynowych. Najważniejszym projektem jest bolid przypominający bolidy Formuły 1. Pojazd ten jest tworzony do udziału w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Formuła Student – powiedział opiekun naukowy koła dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ.

Obecnie zespół zajmuje się testami i modernizacją pierwszego bolidu elektrycznego PolSl Racing oraz budową nowego motocykla elektrycznego. Oba pojazdy będą wyposażone w autorskie systemy magazynowania energii.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie