Na zdjęciu widzimy kampus Politechniki Śląskiej osoby ćwiczące na trawie na terenie kampusu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.05.2022     Aktualizacja: 08.06.2022

Na Politechnice Śląskiej odbyła się impreza „Sport wspieramy naukowo” 

Zmagania sportowe, wykłady specjalistów z zakresu medycyny, sportu i technologii oraz konsultacje i strefa relaksu - to wszystko czekało na studentów, uczniów szkół średnich i wszystkich zainteresowanych zdrowym trybem życia na kampusie Politechniki Śląskiej. Tam odbyła się impreza „Sport wspieramy naukowo”.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Popularyzacji Nauki PŚ. Uczestników powitała dyrektor CPN dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, oraz prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, a także dr inż. Marcin Górski, Dyrektor Centrum Zarządzania Projektami.

– Skoro na Politechnice Śląskiej jest „Dzień sportu” i impreza „Sport wspieramy naukowo” to musimy się poruszać. Nasza trenerka pokaże wam, jak można uruchomić wszystkie mięśnie w bardzo krótkim czasie. Po tej krótkiej rozgrzewce będę chciała was zaprosić do sportowych konkurencji – powiedziała na rozpoczęciu imprezy dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

Na zdjęciu wadzimy kampus Politechniki Śląskiej. Na pierwszym planie na trawie siedzą ludzie na leżakach i kocach na drugim planie stoją dyrektor CPN dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, oraz prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, a także dr inż. Marcin Górski, Dyrektor Centrum Zarządzania Projektami.

Prorektor dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, podkreślał, że nauka i sport uzupełniają się. – Zawsze były połączone, wiemy, że tak jest. Możemy pokazać, że nasze osiągnięcia naukowe da się przenieść na sport, a także na medycynę i to robimy skutecznie od wielu lat. Inżynierowie mają bardzo wiele do zaproponowania w obszarze współczesnej medycyny jak np. urządzenia, które wspomagają diagnozowanie i codzienną pracę lekarzy. Dzięki temu także sportowcy mogą bardziej skutecznie i bezpiecznie przygotowywać się do wzmożonego wysiłku przed zawodami. Po prostu lepiej i bardziej efektywnie trenować. Tak więc to wszystko jest połączone – sport, medycyna, inżynieria – mówił prorektor Trawiński. 

Po zmaganiach sportowych uczestnicy mogli wysłuchać wykładów z zakresu technologii, medycyny i sportu. Słuchacze dowiedzieli się m.in. czy ewolucja nas popsuła i jak ze smartfona zrobić przenośne laboratorium diagnostyczne.

Ten ostatni wykład poprowadził dr hab. inż. Robert Michnik, prof. PŚ, z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. – Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Mało się ruszamy i to w konsekwencji jest bardzo niedobre dla naszego zdrowia. Wykład, który będę tutaj prezentował, będzie mówił o tym, w jaki sposób, wykorzystując współczesne narzędzia techniki, nawet to, co mamy wszyscy, czyli jak smartfony można wykorzystać do monitorowania swojego stanu zdrowia i w konsekwencji jego polepszenia – mówił przed wykładem dr hab. inż. Robert Michnik, prof. PŚ.

sport wspieramu naukowo2

W imprezie „Sport wspieramy naukowo” wzięli udział także uczestnicy odbywającego się na Politechnice Śląskiej EURECA-PRO Review Week. Jeden z wykładów o bieganiu poprowadził Héctor Paredes Suárez z Uniwersytetu w Leon w Hiszpanii.

Wydarzenie „Sport wspieramy naukowo” odbywało się terenie kampusu Politechniki Śląskiej przy ulicy Akademickiej. W zmaganiach sportowych wzięli udział uczniowie gliwickich szkół średnich, którzy przy okazji sportowych zmagań mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Uczelni, a także porozmawiać ze studentami. Wśród nich była Martyna z VIII LO w Gliwicach.  

– Przyszłam tutaj, ponieważ od najmłodszych lat lubię sport i jest to moja pasja. (…) W przyszłości chciałabym wybrać Politechnikę Śląską ze względu ciekawe kierunki, ale też lokalizację. Ta impreza jest okazją, żeby poznać trochę kampus i studentów – mówi Martyna. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie