Na zdjęciu widzimy publiczność zgromadzoną w sali konferencyjnej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 17.05.2022     Aktualizacja: 18.05.2022

Na Politechnice Śląskiej trwa EURECA-PRO Review Week

Do Gliwic przyjechali przedstawiciele ośmiu europejskich uniwersytetów, zrzeszonych w konsorcjum EURECA-PRO. Na Politechnice Śląskiej trwa EURECA-PRO Review Week.

Ponad 140 osób – rektorów uczelni partnerskich, naukowców, studentów oraz reprezentantów administracji uniwersytetów zrzeszonych w konsorcjum EURECA-PRO, bierze udział w organizowanym na Politechnice Śląskiej EURECA-PRO Review Week. Dziś w Centrum Edukacyjo-Kongresowym odbyła się uroczysta inauguracja. Gości powitał prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

– Bardzo się cieszę, że spotykamy się w gronie ośmiu uczelni, które uczestniczą w programie EURECA-PRO Uniwersytet Europejski. To bardzo ważna inicjatywa. W Europie zaledwie 5% uczelni uczestniczy w takich programach. Jest to niezwykła szansa dla studentów, doktorantów, naukowców, a także dla pracowników administracji – mówił prorektor prof. Marek Pawełczyk.

Na zdjęciu widzimy prorektora Prof. Pawełczyka, który przemawia na Sali konferencyjnej.

Spotkanie, które potrwa do 20 maja 2022 roku, jest okazją do podsumowania wspólnych zadań realizowanych w ramach konsorcjum, a także do omówienia planów na najbliższą przyszłość. – To przede wszystkim podsumowanie dotychczasowych prac i wyznaczenie kierunków działań na kolejne miesiące. Zadań jest bardzo wiele. (…) To jest kwestia przygotowania wspólnych programów studiów, wyznaczania kierunków badawczych dla wszystkich uczelni członkowskich, a także sprawa mierzenia się z bieżącymi problemami, chociażby takimi, które wynikają z wojny w Ukrainie – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Na zdjęciu widzimy rektora Politechniki śląskiej który przemawia na Sali konferencyjnej.

EURECA-PRO Review Week to pierwsze tak duże spotkanie partnerów konsorcjum. – Dotychczas podobne spotkania były organizowane u lidera projektu na Uniwersytecie w Leoben w Austrii. Jednak były w zdecydowanie mniejszej skali, ponieważ ze względu na pandemię COVID-19 liczba uczestników była ograniczona. Wtedy dyskutowaliśmy bardziej tematycznie, a teraz bardziej kompleksowo – dodaje prorektor prof. Marek Pawełczyk.

Jak podkreślała na dzisiejszej inauguracji dr inż. Susanne Feiel z Montanuniversität w Leoben, EURECA-PRO, czyli Europejski Uniwersytet Odpowiedzialnej Konsumpcji i Produkcji, jest przede wszystkim po to, aby pracować razem i rosnąć w siłę. – Jesteśmy tu po to, aby skontrolować, co zostało zrobione w przeszłości i zastanowić się nad przyszłością. To bardzo ważne, aby spotykać się bezpośrednio. Nauczyliśmy się szczególnie w czasach pandemii, że praca online jest bardzo łatwa, ale aby móc stworzyć nowe rzeczy, to trzeba być nie tylko kreatywnym, ale też spotykać się osobiście – mówi dr inż. Susanne Feiel z Montanuniversität w Leoben.

Na zdjęciu widzimy dr inż. Susanne Feiel z Montanuniversität w Leoben rozmawiającą z dziennikarzami

Obecni na dzisiejszej inauguracji studenci podkreślali, że ­konsorcjum EURECA-PRO daje im wielkie możliwości. – To bardzo dobry program, który łączy ludzi z różnych kultur, różnych krajów. Mamy możliwość studiowania w innych krajach i to jest najlepsze co może nam się przydarzyć – mówi Alexandros Theocharous z Technical Uniwersity of Crete.

W uroczystej inauguracji EURECA-PRO Review Week wziął udział wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok a  także przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Postanowiliśmy w naszej organizacji wspierać takie wydarzenia po to, żeby budować silny ośrodek akademicki, który będzie kojarzony z dobrą ofertą naukową, a później z dobrymi miejscami pracy i z dobrymi usługami publicznymi – mówi Jacek Woźnikowski z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Program tegorocznego EURECA-PRO Review Week obejmuje spotkania plenarne rektorów uczelni partnerskich oraz wszystkich grup tematycznych konsorcjum omawiających dotychczasowe osiągnięcia Uniwersytetu Europejskiego oraz perspektywy dalszego rozwoju. W czwartek 19 maja odbędzie się dyskusja poświęcona kwestiom rozwoju potencjału naukowego aliansu, kierunków i obszarów wspólnych badań i działań projektowych naukowców EURECA-PRO.

Studenci i naukowcy EURECA-PRO wezmą również udział w Dniu Sportu – w wydarzeniu organizowanym przez Centrum Popularyzacji Nauki „Sport wspieramy naukowo”. Społeczność akademicka będzie miała również szansę zobaczyć wystawę pokonkursową dzieci i młodzieży ECO z EURECĄ.

Konsorcjum EURECA-PRO (European University on Responsible Consumption and Production) zrzesza 8 europejskich uniwersytetów: Politechnika Śląska, Montanuniversität Leoben (Austria), Technische Universität Bergakademie Freiberg (Niemcy), Technical University of Crete (Grecja), Universidad de León (Hiszpania), University of Petrosani (Rumunia), University of Applied Sciences Mittweida (Niemcy) oraz Hasselt University (Belgia).

Udział w konsorcjum EURECA-PRO to korzyści dla studentów, naukowców i doktorantów uczelni członkowskich. Studenci mogą uczestniczyć we wspólnych programach studiów, korzystać z zajęć organizowanych przez wykładowców z innych krajów z uczelni partnerskich. Doktoranci mogą brać udział we wspólnych programach doktorskich, a naukowcy realizować różne programy europejskie i wspólnie aplikować o fundusze.

EURECA-PRO Review Week na Politechnice Śląskiej potrwa do 20 maja 2022 roku.