Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania na zdjęciu grupowym w sali konferencyjnej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 16.05.2023

Na Politechnice Śląskiej powstanie Laboratorium Robotów Mobilnych

Od kolejnego roku akademickiego studenci Politechniki Śląskiej będą mogli korzystać z nowego Laboratorium Robotów Mobilnych, jakie otworzy i wyposaży firma AIUT. Projekt jest wspólną inicjatywą Uczelni i gliwickiego przedsiębiorstwa, które od 30 lat automatyzuje polski i światowy przemysł. Laboratorium powstanie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Uczelni.

Umowę dotyczącą utworzenia nowego laboratorium przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz firmy AIUT podpisali 12 maja 2023 roku. W tym miejscu przyszli inżynierowie będę mieli dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie robotyki mobilnej i intralogistyki. Do dyspozycji studentów oddane zostaną nowoczesne stanowiska dydaktyczne oraz samojezdne roboty transportowe.

- Laboratorium zlokalizowane będzie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, ale docelowo korzystać będą z niego wszyscy studenci naszej Uczelni. Laboratorium zapewni im dostęp do nowoczesnych technologii, które znajdują się w przemyśle. Dzięki współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jesteśmy w stanie kształcić studentów w taki sposób, aby w przyszłej pracy zawodowej mogli sprostać wymaganiom pracodawców, rynku pracy i postępu technologicznego – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.  

Na zdjęciu widzimy podpisanie umowy przez rektora i prezesa

W nowym miejscu studenci będę mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i budowy autonomicznych robotów mobilnych. Podzespoły i pojazdy przeznaczone do testów dostarczy firma AIUT, która jest producentem tego typu rozwiązań intralogistycznych. Firma odpowiada też za przygotowanie i wyposażenie we współpracy z Politechniką Śląską nowej przestrzeni dydaktycznej.

– Naszym celem jest przybliżać studentom nowe technologie, z którymi wielu zetknie się po zakończeniu nauki. Robotyka mobilna to niezwykle rozwojowa dziedzina a rynek chłonny jest nowych rozwiązań. AIUT jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i transportowych robotów mobilnych, które na co dzień automatyzują transport towarów w fabrykach i magazynach, stale doskonali swoje rozwiązania. Rynek będzie potrzebował specjalistów w tej dziedzinie, a możliwość obcowania z tą technologią już na studiach sprawi, że nowi specjaliści nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia – mówi Brunon Gabryś, wiceprezes AIUT.

W Laboratorium do dyspozycji studentów będzie sześć profesjonalnych stanowisk dydaktycznych, w tym między innymi stanowisko do nauki i badań technik napędowych z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemów sterowania i bezpieczeństwa oraz zaawansowanymi systemami nawigacji stosowanymi w pojazdach typu AMR i AGV.

Na zdjęciu widzimy podpisanie umowy przez przedstawicieli firmy AIUT oraz dziekan Timofiejczuk

­- Samojezdne wózki AGV wykorzystywane są w transporcie wewnętrznym na terenie hal produkcyjnych. Są to autonomiczne roboty transportowe, które dowożą elementy na przykład potrzebne przy montażu czy odbieraniu elementów w procesie produkcji. W nowym laboratorium będziemy badać i uczyć studentów technologii związanych z takimi pojazdami, układem pozyskiwania danych czy planowaniem takiego transportu – mówiła dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechnicznego Technologicznego. - Student będzie mógł tutaj zbudować takiego robota od podstaw i przetestować go. Mam nadzieję, że będzie to też miejsce realizacji prac inżynierskich, magisterskich a nawet doktoratów – dodał dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan wydziału. 

W zaprojektowanym laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi AMR z rodziny AIUT Formica. – Chcemy kompleksowo wyposażyć studentów w wiedzę z zakresu projektowania systemów zarządzania flotą przemysłowych robotów mobilnych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania Smart Factory wdrażane dziś na świecie oraz rozwijać ich umiejętności w obszarze projektowym i budowy pojazdów AMR. W laboratorium znajdować się będzie także stanowisko do nauki i badań technik analitycznych danych przemysłowych związanych z działaniem systemów robotyki mobilnej – dodaje Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt otwarcia laboratorium.

Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej i firmy AIUT, Uczelnia zyska nie tylko nowe, wyposażone laboratorium, ale także partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym. Studenci będą mieli też możliwość odbywania zarówno praktyk, jak i stażu w firmie i kontynuowania współpracy z przedsiębiorstwem.

Zdjęcia Maciej Mutwil

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie