fot. Maciej Mutwil (158)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 23.06.2026
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Na Politechnice Śląskiej mają dobre pomysły na biznes

Za nami gala konkursu „Mój Pomysł na Biznes”, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów i doktorantów. W roku akademickim 2025/2026 Biuro Karier Politechniki Śląskiej z sukcesem zrealizowało już XXII edycję tego konkursu.

Nowy system nawilżaczy, inteligentne szklarnie czy ekologiczny system opakowań – to tylko niektóre z pomysłów na biznes przygotowane przez studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej, które brały udział w konkursie „Mój Pomysł na Biznes”. Konkurs od lat stanowi kluczowy element strategii uczelni w obszarze wspierania transferu technologii oraz rozwoju przedsiębiorczości akademickiej. Celem konkursu jest pobudzanie innowacyjności wśród społeczności akademickiej oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych poprzez zachęcanie do tworzenia projektów biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem idei zielonej i cyfrowej gospodarki. W tym roku odbyła się XXII edycja konkursu.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, który przewodniczył kapitule konkursu jest pod wrażeniem pomysłów, jakie przygotowali młodzi ludzie.

- Wiele z tych wyróżnionych czy nagrodzonych dzisiaj pomysłów to bardzo dojrzałe projekty o wysokiej gotowości wejścia na rynek – powiedział Rektor. - Możliwość spotkania się pomysłodawców ze specjalistą w danym obszarze powoduje, że pomysły, które zrodziły się w głowach uczestników i studentów, mogły zostać lepiej przemyślane, dopracowane, a w końcu przedstawione w taki sposób, że zyskały uznanie w oczach jurorów - dodał.

Rektor przypomniał, że Politechnika Śląska oferuje pełne wsparcie organizacyjne oraz finansowo-księgowe na etapie zakładania spółki, ale także skorzystanie z programu projakościowego, który daje przyzwoite fundusze na start biznesu na pierwsze 2 lata działalności. Nawet gdyby przedsięwzięcie okazało się nietrafione, pozwala także uporządkować sprawy zamykające spółkę. – Jest to duże wsparcie, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie próbowały własnymi siłami komercjalizacji i przedsiębiorczości. Tutaj mogą czuć się naprawdę bezpiecznie. Zachęcam do tego laureatów dzisiejszego konkursu – mówił.

fot. Maciej Mutwil (65)

Obecny na gali Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Marek Gzik, który sam był laureatem konkursu przed laty – w 2003 i 2004 roku, nie ma wątpliwości, że przedsiębiorczość akademicka jest czymś, na co warto stawiać i należy rozwijać.

- Ta przedsiębiorczość jest zaszczepiana wśród uczestników konkursu od lat. Sam przez całe życie korzystam z tego doświadczenia. Na naukowe zagadnienia również staram się patrzeć przez pryzmat współpracy z biznesem – przyznał prof. Gzik i dodał, że organizując Narodowy Kongres Nauka dla Biznesu czerpał z wiedzy, jaką wyniósł w tym zakresie z Politechniki Śląskiej.

Laureatką konkursu sprzed lat była także Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Anna Chrobok.

- Kiedy brałam udział w tym konkursie byłam młodym naukowcem, ale już wtedy wiedziałam, że to co chcę robić w życiu, to kierować moje badania do przemysłu, co z powodzeniem udaje mi się do dziś – mówiła Prorektor i dodała, że do dziś korzysta z wiedzy, jaką otrzymała podczas konsultacji ze specjalistami z branży oraz przedsiębiorcami, którzy dzielili się jak sprzedać swój pomysł.

fot. Maciej Mutwil (30)

W tym roku również konkurs został podzielony na dwa etapy i polegał na złożeniu formularza z opisem koncepcji oraz opracowaniu pełnego biznesplanu. Uczestnicy mogli liczyć na kompleksowe wsparcie merytoryczne, w tym warsztaty specjalistyczne dotyczące zakładania działalności i tworzenia biznesplanów, konsultacje indywidualne z doradcą ds. przedsiębiorczości oraz wsparcie eksperckie w formie spotkań z praktykami z kluczowych branż.

Dzięki takiemu podejściu uczestnicy zyskali narzędzia niezbędne do komercjalizacji swoich pomysłów, co realnie wzmacnia środowisko innowacji na Politechnice Śląskiej.

Gotowe projekty -  do XXII edycji zgłosiło się 105 osób – oceniła Kapituła konkursu pod przewodnictwem JM Rektora Politechniki Śląskiej, która zdecydowała o wyróżnieniu 24 projektów i wręczeniu 6 nagród głównych.

Nagrodzone projekty:

I miejsce

  • HortoBox – Twój prywatny ogród gdziekolwiek chcesz, autor: Jakub Pająk (Automatyka i Robotyka, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki)
  • TransOpti.AI – platforma wdrażania zaawansowanych modeli transportowych w praktyce, autor: dr inż. Artur Budzyński (Katedra Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej)

II miejsce

  • Opracowanie i produkcja nowej generacji nawilżaczy Leafy FogBar, autor: Fabian Zobawa (Mechatronika, Wydział Elektryczny)
  • Repacka – ustandaryzowany, ekologiczny system opakowań RFID dla automatów paczkowych, autorzy: Paulina Wisła, Aleksander Bralich (Logistyka, Wydział Organizacji i Zarządzania)

III miejsce

  • EcoGuardian Home, autorzy: Zuzanna Brom, Łukasz Łój (Automatyka i Robotyka, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki)
  • BloomUp! - Inteligentne Szklarnie Studenckie, autorzy: Paulina Ciosek, Przemysław Pańczyszyn (Logistyka, Wydział Organizacji i Zarządzania).
fot. Maciej Mutwil (176)

Projekty dotyczyły bardzo wielu obszarów m.in. takich jak budownictwo, biotechnologia, inżynieria materiałowa czy aplikacje wspierające zdrowie i bezpieczeństwo (m.in. Silesia Diamant Aerospace, Dziennik Epilepsji czy Zebra AI).

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a zwycięzcy trzech pierwszych miejsc także nagrody finansowe: I miejsce – 2500 zł, II miejsce – 2000 zł, III miejsce – 1000 zł.

Jeden ze zwycięzców I miejsca, dr inż. Artur Budzyński z Katedry Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej powiedział, że nagroda podsumowuje jego długoletnią pracę, na podstawie której przygotowywał także rozprawę doktorską.

TransOpti.AI, czyli platforma wdrażania zaawansowanych modeli transportowych w praktyce, którą przygotował jest gotowa do zastosowania od zaraz.

- Każde przedsiębiorstwo, które zbiera dane dotyczące ich przewozów  może się do mnie zgłosić. Jestem w stanie zbudować dedykowany model, dedykowane narzędzie dla spedytorów czy pracowników operacyjnych albo menadżerów, aby wyszukiwali np. najbardziej przepłacone usługi transportowe, którym warto się bardziej przyjrzeć, przeanalizować i przygotować prognozy finansowe w zakresie usług transportowych – wyjaśnił laureat, który sam przez lata pracował jako spedytor drogowy. Ponieważ znalazł pewną lukę badawczą, a właściwie problem, którzy mają osoby zarządzające procesem transportowym np. wycenę usługi transportu drogowego towarów, na który składa się wiele czynników, a oszacowanie ich zajmuje wiele czasu, postanowił przygotować platformę, która rozwiąże ten problem szybko. Tak powstał jego pomysł na biznes.

Ten i wiele innych biznesplanów laureaci mogli wczoraj omówić w kuluarach podczas gali z przedstawicielami partnerów biznesowych i mentorów obecnych na wydarzeniu.

Warto dodać, że konkurs wsparło środowisko akademickie, gospodarcze oraz instytucjonalne. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Śląskiego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalna Izba Gospodarcza. Wśród partnerów znalazły się liczne firmy i instytucje wspierające innowacje, takie jak Technopark Gliwice, Fluor S.A., EMT Systems czy Elowenta.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu biznesowych pasji!

fot. Maciej Mutwil

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie