na zdjęciu debata uczestników projektu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 29.04.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Młodzi ratują planetę – podsumowanie międzynarodowego projektu Erasmus+

29 kwietnia 2025 r. na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, odbyła się Młodzieżowa Konferencja Naukowa, podsumowująca realizację projektu Erasmus+ „Młodzi ratują planetę”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego oraz uczniowie i nauczyciele Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Konferencję uroczyście otworzył Dziekan Wydziału dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz, prof. PŚ, który powitał uczestników i podkreślił znaczenie współpracy między Uczelnią a szkołami średnimi. W otwarciu wzięła udział również dr hab. inż. Anna Manowska, prof. PŚ – Prodziekan ds. Infrastruktury i Organizacji, a także kierownik Katedry Geologii Stosowanej dr hab. inż. Rafał Morga, prof. PŚ.

na zdjęciu prezentacja jednej z uczestniczek

- Chciałbym serdecznie zachęcić młodzież do podejmowania współpracy z naszym Wydziałem – zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i dydaktycznej. Mamy otwarte drzwi dla młodych ludzi z pasją, a nasze kierunki studiów, w tym nowy kierunek - rewitalizacja terenów poprzemysłowych, to odpowiedź na realne potrzeby środowiska i gospodarki – powiedział do zgromadzonych uczniów dr hab. inż. Rafał Morga, prof. PŚ.

W konferencji wzięli udział również dyrektor oraz wicedyrektorka Akademickiego Liceum w Rybniku, którzy aktywnie wspierają działania edukacyjne i proekologiczne wśród młodzieży.

Główną osobą odpowiedzialną za organizację wydarzenia była dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska, prof. PŚ – nauczycielka geografii w ALO i pracownik naukowy Katedry Geologii Stosowanej, która na co dzień łączy świat edukacji młodzieży z działalnością akademicką. Podczas konferencji podsumowała realizację międzynarodowego projektu Erasmus+.

na zdjęciu prezentacja jednego z uczestników

- Ten projekt pokazał, że młodzież nie tylko chce rozmawiać o przyszłości planety, ale potrafi prowadzić dojrzały, międzynarodowy dialog o ekologii i odpowiedzialności. Jako nauczycielka geografii i pracownik naukowy mam ogromną satysfakcję, widząc, jak uczniowie rozwijają swoje pasje – zarówno podczas zajęć w szkole, jak i w czasie naszych wspólnych wyjazdów, jak choćby do Finlandii – mówiła dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska, prof. PŚ.

Konferencja rozpoczęła się wykładem dr hab. inż. Tomasza Suponika, prof. PŚ, poświęconym recyklingowi elektroodpadów i gospodarce o obiegu zamkniętym. Uczestnicy poznali metody odzyskiwania cennych metali z płytek drukowanych, dysków twardych i innych komponentów elektronicznych – z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku. Profesor podkreślił, że w obliczu globalnych wyzwań środowiskowych tematy te nabierają szczególnego znaczenia, a sam proces recyklingu, choć zaawansowany, nie musi być aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.

Młodzi-ratuja-planete-02

Kulminacyjnym punktem programu były wystąpienia uczniów ALO, którzy zaprezentowali wyniki swoich badań i obserwacji na temat gospodarki odpadami i postaw proekologicznych w Polsce, Hiszpanii i Finlandii. Prezentacje były starannie przygotowane, wzbogacone o krótkie materiały wideo i pokazały wysoki poziom merytoryczny młodych prelegentów.

Wystąpienia stały się punktem wyjścia do ciekawej i rzeczowej dyskusji na temat edukacji ekologicznej, świadomości społecznej, a także kulturowych i mentalnych różnic wpływających na zachowania prośrodowiskowe w różnych częściach Europy.

Konferencja stanowiła doskonały przykład tego, jak można skutecznie łączyć naukę z edukacją młodzieży i działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju. Projekt Erasmus+ „Młodzi ratują planetę” nie tylko zaangażował uczniów i nauczycieli, ale też stworzył fundament pod przyszłą współpracę międzypokoleniową i międzyinstytucjonalną.

Tekst Ewa Głuszek

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie