AF6A0831
Autor: Martin Huć     Publikacja: 08.05.2024

Minister Dariusz Wieczorek odwiedził Politechnikę Śląską

Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, odwiedził Politechnikę Śląską i wziął udział w spotkaniu z władzami naszej Uczelni oraz dyrektorami bibliotek akademickich.

Spotkanie odbyło się 6 maja w Bibliotece Politechniki Śląskiej. Ministra Dariusza Wieczorka przywitali prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej i dr hab. Renata Frączek, dyrektorka Biblioteki PŚ.

- To dla nas zaszczyt, że po pięciu latach ponownie możemy gościć na naszej Uczelni ministra nauki i szkolnictwa wyższego – mówił prof. Arkadiusz Mężyk.

AF6A0596

Minister Dariusz Wieczorek miał okazję zwiedzić nowe wnętrze Biblioteki, które jest przed ostatnim etapem wykończenia po gruntownej przebudowie, zobaczyć cenne zbiory zaprezentowane w wystawie „Nasze początki” przygotowanej w ramach Tygodnia Książki, a także porozmawiać z uczestnikami wydarzenia o wyzwaniach w sektorze szkolnictwa wyższego oraz perspektywach rozwoju.

- To moja pierwsza wizyta na Politechnice Śląskiej. Kampus oraz budynki wydziałów robią ogromne wrażenie. Studenci mają tu dobre warunki do nauki. Czuć świetną atmosferę tego miejsca – mówił minister Dariusz Wieczorek. - Spotkania na Uczelniach zawsze mnie czegoś uczą, bo bardzo różne tematy są w nich poruszane. Tym razem rozmawialiśmy między innymi o bibliotekach akademickich w dobie cyfryzacji oraz sztucznej inteligencji. To bardzo ważny temat, aby w trakcie rozwoju dbać o tradycję posiadania bibliotek. Cieszę się także, że pojawili się przedstawiciele samorządu studenckiego, którzy pytali o kwestię stypendiów. Jestem zadowolony, że Politechnika Śląska stawia także na popularyzację nauki. Pytań było wiele i widać, że wszystkim zależy, żeby ta Uczelnia nadal świetnie się rozwijała.

AF6A0750

W wydarzeniu wzięli udział także m.in. prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju PŚ, prof. Tomasz Trawiński, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji PŚ, prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. Ogólnych PŚ, prof. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia PŚ oraz przedstawiciele Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich: przewodnicząca mgr Danuta Szewczyk-Kłos z Uniwersytetu Opolskiego, zastępca przewodniczącej dr Jędrzej Leśniewski z Politechniki Wrocławskiej oraz dr Stanisław Skórka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

AF6A0868