warsztaty dla studentów architektury

Międzynarodowe warsztaty projektowe

Studenci architektury Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie wzięli udział we wspólnych warsztatach z projektowania. Wspólnie przygotowywali różne rozwiązania komunikacyjne dla Bytomia w ramach projektu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej dla  Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027.

W dniach 19-23 października odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Studenckie w Bytomiu, finansowane przez miasto Bytom. Koordynatorem Warsztatów od strony projektowej był dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ., który wraz prof. Evą Špačkovą z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie oraz dr. inż. arch. Janem Kubecem, dr. inż. arch. Jerzym Wojewódką, prof. PŚ oraz mgr inż. arch. Aleksandrą Śliwą, synchronizowali studenckie pomysły projektowe. Uczestnikami byli studenci i architekci - pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, którzy opracowali trzy koncepcje Centrów Przesiadkowych: dwóch lokalnych, osiedlowych i głównego przy dworcu kolejowym w Centrum miasta. Wpisywały się one w zadanie „Mobilna Metropolia - budowa Centrów Przesiadkowych na terenie gminy Bytom”, będącego jednym z kilkunastu projektów miast Metropolii, na liście projektów zintegrowanych, realizujących cele Strategii Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku.

warsztaty studentów architektury

Istotą Projektu było zintegrowanie komunikacji autobusowej, kolejowej, tramwajowej w ścisłym centrum. Wytyczne oraz materiały źródłowe i studialne opracowano w Urzędzie Miasta Bytomia oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kluczowym było włączenie kolei w system komunikacji zbiorowej, w związku z renowacją głównego dworca kolejowego w Bytomiu oraz stacji - przystanków lokalnych. Warsztaty odbyły się z udziałem Prezydenta Miasta Mariusza Wołosza oraz Wiceprezydenta Michała Biedy, którzy zaznajomili studentów z materiałami studialnymi i wytycznymi, przygotowanymi przez Urząd Miasta oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię a w podsumowaniu wzięli udział w dyskusji na temat opracowanych projektów.

Młodzi architekci projektując kompleksową koncepcję nowej struktury funkcjonowania, uwzględnili konieczność kompleksowego wkomponowania szlaków komunikacyjnych-ciągów zieleni, konstruując systemową przestrzeń, przyjazną pieszym oraz integrując infrastrukturę rowerową ze środkami transportu zbiorowego. Podsumowaniem kilkudniowej, intensywnej pracy były prezentacje rozwiązań projektowych z udziałem władz Bytomia i przedstawicieli Metropolii.

Warsztaty są kolejnym etapem współpracy pomiędzy Uczelnią a Miastem. W ubiegłym roku, została zaprezentowana Wystawa „M3, M4, MBYTOM. Mieszkać w Bytomiu”, będąca podsumowaniem ponad 300 prac projektowych, wykonanych w ramach przedmiotu Projektowanie Architektoniczne. Projektowanie wielorodzinnych zespołów i budynków mieszkalnych, prowadzonego na III roku studiów przez dr. hab. inż. arch. Grzegorza Nawrota, prof. PŚ. i dr. inż. arch. Jana Kubeca. Wystawa objęta była patronatem honorowym JM Rektora Politechniki Śląskiej i prezydenta Miasta Bytomia a także Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Izby Architektów RP i Stowarzyszenia Architektów SARP.

warsztaty 2

tekst: Tomasz Sanecki, Biuro Prasowe Urząd Miejski w Bytomiu

zdjęcia: Hubert Klimek, Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu   

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie